Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Utra 80170

Joensuu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
987
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
21
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
22,2 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
3 649
asukasta (2024)
Utra, postinumero 80170, Joensuu: asuntojen keskineliöhinta 987 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: utra on kaupungin 9 alueesta 9. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 80170 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 745 11 – 41 000 €
55 m²
Rivitalot 1 253 10 – 107 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 80170 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 103 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

08162432 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot24Q2/23: 7 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1)Q3/23: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q4/23: 10 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/24: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q2/24: 3 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1)Q3/24: 6 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q4/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q1/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/25: 5 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1)Q3/25: 20 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 14, yksiöt 1)Q4/25: 7 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 2)Q1/26*: 24 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 11, yksiöt 2)
08162432Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot24Q2/23: 7 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1)Q3/23: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q4/23: 10 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/24: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q2/24: 3 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1)Q3/24: 6 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q4/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q1/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/25: 5 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1)Q3/25: 20 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 14, yksiöt 1)Q4/25: 7 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 2)Q1/26*: 24 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 11, yksiöt 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 80170 on tehty 11 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 238 000 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,6 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

130 000215 000300 000385 00020182020202220242026Omakotitalot
130 000215 000300 000385 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 284 750 6
2024 181 900 5
2023 353 600 5
2022 185 250 4
2021 188 000 3
2020 160 000 4
2019 212 750 4
2017 255 667 3
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Joensuu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,77 760 €/kk
55 m²
22,2 % 14,3 %
Rivitalot 11,20 950 €/kk
85 m²
10,7 % 7,0 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta3 649▼ −3,2 % / 10 v
Keski-ikä vuotta42▼ −2 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat25k▼ −6 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista25 %▼ −4 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta79 %▼ −9 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista41 %▲ +3 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²81▲ +3 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
3 6003 7003 9002010201520202024
3 6003 7003 900'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Joensuu

Joensuu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 80170

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 80170?

Utra (Joensuu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 987 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (21 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 745 €/m², rivitalot 1 253 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 80170?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (745 €/m²) noin 41 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 80170?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 22,2 %: Joensuu-alueen keskivuokra 13,77 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 745 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 14,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 80170?

Utra (Joensuu) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 238 000 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (11 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 80170?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 80170 Utra on?

Alueella asuu 3 649 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 774 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 25 %. Väkiluku on vähentynyt 3 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä