Hukanhauta 80230
Joensuu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 80230 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 857 | 65 | −0,5 % | 158 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 80230 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 186 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 80230 on tehty 17 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 259 647 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +7,6 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 173 000 | 5 |
| 2025 | 193 500 | 6 |
| 2024 | 398 000 | 6 |
| 2023 | 188 500 | 8 |
| 2022 | 183 650 | 10 |
| 2021 | 201 053 | 19 |
| 2020 | 216 600 | 5 |
| 2019 | 144 958 | 12 |
| 2018 | 141 833 | 12 |
| 2017 | 196 200 | 5 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Joensuu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,20 | 950 €/kk 85 m² |
7,2 % | 4,7 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 6 835 | ▲ +34,6 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 38 | ▼ −6 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 29k | ▲ +9 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 36 % | ▲ +7 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 90 % | ▲ +2 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 24 % | ▼ −14 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 89 | ▲ +13 % vs. koko maa |
Muut alueet – Joensuu
- 80100 Joensuu Keskus, Pohjoinen 1 811 €/m²
- 80110 Joensuu Keskus Eteläinen 1 834 €/m²
- 80140 Noljakka 1 547 €/m²
- 80160 Rantakylä-Latola 1 092 €/m²
- 80170 Utra 745 €/m²
- 80200 Niinivaara 2 305 €/m²
- 80220 Penttilä 3 401 €/m²
- 80260 Kettuvaara 1 198 €/m²
- 80130 Kanervala 174 382 €
- 80330 Reijola 124 174 €
- 81200 Eno Keskus 72 084 €
- 82110 Heinävaara 160 700 €
- 82200 Hammaslahti 97 860 €
- 82220 Niittylahti 120 000 €
Joensuu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 80230
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 80230?
Hukanhauta (Joensuu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 857 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (65 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 80230?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 857 €/m²) noin 158 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 80230?
Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 80230?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,2 %: Joensuu-alueen keskivuokra 11,20 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 857 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 80230?
Hukanhauta (Joensuu) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 259 647 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (17 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 80230?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 7,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 80230 Hukanhauta on?
Alueella asuu 6 835 ihmistä (2024), keski-ikä on 38 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 843 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 36 %. Väkiluku on kasvanut 35 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.