Niinivaara 80200
Joensuu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 80200 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 2 305 | 24 | +5,8 % | 127 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 2 017 | 13 | +4,1 % | 161 000 € 80 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 80200 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 252 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Joensuu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 13,77 | 760 €/kk 55 m² |
7,2 % | 4,6 % |
| Kolmiot+ | 11,20 | 900 €/kk 80 m² |
6,7 % | 3,8 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 4 863 | ▲ +13,0 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 45 | ≈ +1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 22k | ▼ −15 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 35 % | ▲ +6 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 85 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 56 % | ▲ +18 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 59 | ▼ −24 % vs. koko maa |
Muut alueet – Joensuu
- 80100 Joensuu Keskus, Pohjoinen 1 811 €/m²
- 80110 Joensuu Keskus Eteläinen 1 834 €/m²
- 80140 Noljakka 1 547 €/m²
- 80160 Rantakylä-Latola 1 092 €/m²
- 80170 Utra 745 €/m²
- 80220 Penttilä 3 401 €/m²
- 80230 Hukanhauta 1 857 €/m²
- 80260 Kettuvaara 1 198 €/m²
- 80130 Kanervala 174 382 €
- 80330 Reijola 124 174 €
- 81200 Eno Keskus 72 084 €
- 82110 Heinävaara 160 700 €
- 82200 Hammaslahti 97 860 €
- 82220 Niittylahti 120 000 €
Joensuu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 80200
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 80200?
Niinivaara (Joensuu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 203 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (37 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 305 €/m², kolmiot+ 2 017 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 80200?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 305 €/m²) noin 127 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 80200?
Alueen neliöhinta on noussut noin 5,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 80200?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,2 %: Joensuu-alueen keskivuokra 13,77 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 305 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Millainen alue 80200 Niinivaara on?
Alueella asuu 4 863 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 22 318 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 35 %. Väkiluku on kasvanut 13 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.