Takahuhti 33560
Tampere · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 33560 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 3 094 | 7 | – | 99 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 2 475 | 43 | −0,9 % | 136 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 2 451 | 44 | +2,0 % | 196 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 2 775 | 46 | ±0 % | 236 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 33560 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 446 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 33560 on tehty 34 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 422 618 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,7 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2025 | 423 810 | 21 |
| 2024 | 420 692 | 13 |
| 2023 | 366 393 | 14 |
| 2022 | 378 294 | 17 |
| 2021 | 440 075 | 20 |
| 2020 | 363 207 | 27 |
| 2019 | 339 442 | 11 |
| 2018 | 335 139 | 18 |
| 2017 | 291 500 | 15 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Tampere-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 21,06 | 670 €/kk 32 m² |
8,2 % | 6,3 % |
| Kaksiot | 15,81 | 870 €/kk 55 m² |
7,7 % | 5,3 % |
| Kolmiot+ | 14,24 | 1 140 €/kk 80 m² |
7,0 % | 4,6 % |
| Rivitalot | 14,24 | 1 210 €/kk 85 m² |
6,2 % | 4,5 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 11 038 | ▲ +9,7 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 26k | ≈ −2 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 36 % | ▲ +7 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 90 % | ▲ +2 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 49 % | ▲ +11 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 69 | ▼ −13 % vs. koko maa |
Muut alueet – Tampere
- 33100 Tampere Keskus 3 925 €/m²
- 33180 Lapinniemi-Käpylä 5 351 €/m²
- 33200 Tampere Keskus Läntinen 3 610 €/m²
- 33210 Itä-Amuri-Tammerkoski 3 893 €/m²
- 33230 Länsi-Amuri 3 772 €/m²
- 33250 Pispala 3 554 €/m²
- 33270 Epilä 2 603 €/m²
- 33300 Rahola 2 714 €/m²
- 33310 Tesoma 1 550 €/m²
- 33340 Haukiluoma-Ikuri 2 577 €/m²
- 33400 Luoteis-Tampere 3 455 €/m²
- 33410 Lentävänniemi 2 111 €/m²
- 33500 Osmonmäki-Petsamo 3 455 €/m²
- 33530 Kissanmaa 2 759 €/m²
- 33540 Kaleva 3 371 €/m²
- 33580 Atala-Linnainmaa 2 595 €/m²
- 33610 Olkahinen-Tasanne 2 410 €/m²
- 33710 Kaukajärvi 2 362 €/m²
- 33720 Hervanta 1 971 €/m²
- 33730 Leinola-Vehmainen 3 266 €/m²
- 33800 Nekala 2 438 €/m²
- 33820 Koivistonkylä 2 764 €/m²
- 33840 Peltolammi 1 488 €/m²
- 33870 Vuores 3 580 €/m²
Tampere – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 33560
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 33560?
Takahuhti (Tampere) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 597 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (140 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 3 094 €/m², kaksiot 2 475 €/m², kolmiot+ 2 451 €/m², rivitalot 2 775 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 33560?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 475 €/m²) noin 136 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 33560?
Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 33560?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,7 %: Tampere-alueen keskivuokra 15,81 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 475 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 33560?
Takahuhti (Tampere) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 422 618 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (34 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 33560?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 33560 Takahuhti on?
Alueella asuu 11 038 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 881 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 36 %. Väkiluku on kasvanut 10 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.