Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Lentävänniemi 33410

Tampere · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 248
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−1,6 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
97
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
8,5 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
5 594
asukasta (2024)
Lentävänniemi, postinumero 33410, Tampere: asuntojen keskineliöhinta 2 248 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: lentävänniemi on lähimmästä 24 alueesta 21. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 33410 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 2 245 36 +4,9 % 123 000 €
55 m²
Kolmiot+ 2 111 41 −11,7 % 169 000 €
80 m²
Rivitalot 2 535 20 +4,3 % 215 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 3502 0002 6503 250Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*RivitalotKolmiot+Kaksiot
1 3502 0002 6503 250Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot— Kolmiot+— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 33410 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 356 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot35Q2/23: 31 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 10, kaksiot 13, yksiöt 5)Q3/23: 25 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 7, kaksiot 9, yksiöt 7)Q4/23: 26 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 11, kaksiot 6, yksiöt 3)Q1/24: 30 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 13, yksiöt 8)Q2/24: 31 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 7, kaksiot 9, yksiöt 7)Q3/24: 34 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 14, kaksiot 13, yksiöt 1)Q4/24: 32 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 12, kaksiot 10, yksiöt 5)Q1/25: 35 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 12, kaksiot 15, yksiöt 4)Q2/25: 33 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 15, kaksiot 13, yksiöt 3)Q3/25: 30 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 9, kaksiot 12, yksiöt 2)Q4/25: 27 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 7, kaksiot 11, yksiöt 3)Q1/26*: 22 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 10, kaksiot 4, yksiöt 1)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot35Q2/23: 31 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 10, kaksiot 13, yksiöt 5)Q3/23: 25 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 7, kaksiot 9, yksiöt 7)Q4/23: 26 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 11, kaksiot 6, yksiöt 3)Q1/24: 30 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 13, yksiöt 8)Q2/24: 31 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 7, kaksiot 9, yksiöt 7)Q3/24: 34 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 14, kaksiot 13, yksiöt 1)Q4/24: 32 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 12, kaksiot 10, yksiöt 5)Q1/25: 35 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 12, kaksiot 15, yksiöt 4)Q2/25: 33 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 15, kaksiot 13, yksiöt 3)Q3/25: 30 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 9, kaksiot 12, yksiöt 2)Q4/25: 27 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 7, kaksiot 11, yksiöt 3)Q1/26*: 22 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 10, kaksiot 4, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 33410 on tehty 11 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 332 045 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

160 000250 000340 000430 00020182020202220242026Omakotitalot
160 000250 000340 000430 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 192 500 3
2025 397 000 5
2024 363 333 3
2022 260 000 3
2021 345 375 4
2020 328 750 4
2017 289 250 4
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Tampere-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 15,81 870 €/kk
55 m²
8,5 % 5,8 %
Kolmiot+ 14,24 1 140 €/kk
80 m²
8,1 % 5,3 %
Rivitalot 14,24 1 210 €/kk
85 m²
6,7 % 4,9 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta5 594▲ +24,6 % / 10 v
Keski-ikä vuotta45≈ +1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat24k▼ −7 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista31 %▲ +2 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta85 %▼ −4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista43 %▲ +6 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²65▼ −17 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 2005 0005 8002010201520202024
4 2005 0005 800'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Tampere

Tampere – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 33410

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 33410?

Lentävänniemi (Tampere) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 248 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (97 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 245 €/m², kolmiot+ 2 111 €/m², rivitalot 2 535 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 33410?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 245 €/m²) noin 123 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 33410?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 33410?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,5 %: Tampere-alueen keskivuokra 15,81 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 245 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 33410?

Lentävänniemi (Tampere) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 332 045 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (11 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 33410?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 33410 Lentävänniemi on?

Alueella asuu 5 594 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 455 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 31 %. Väkiluku on kasvanut 25 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä