Luoteis-Tampere 33400
Tampere · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 33400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 3 954 | 34 | +2,1 % | 127 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 3 455 | 79 | −1,4 % | 190 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 3 813 | 28 | +12,2 % | 305 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 2 343 | 27 | −2,3 % | 199 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 33400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 695 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 33400 on tehty 53 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 404 321 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +4,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 345 000 | 8 |
| 2025 | 340 955 | 22 |
| 2024 | 485 565 | 23 |
| 2023 | 381 611 | 18 |
| 2022 | 336 650 | 20 |
| 2021 | 394 015 | 40 |
| 2020 | 299 255 | 31 |
| 2019 | 224 000 | 23 |
| 2018 | 297 457 | 29 |
| 2017 | 348 318 | 22 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Tampere-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 21,06 | 670 €/kk 32 m² |
6,4 % | 4,9 % |
| Kaksiot | 15,81 | 870 €/kk 55 m² |
5,5 % | 3,8 % |
| Kolmiot+ | 14,24 | 1 140 €/kk 80 m² |
4,5 % | 2,9 % |
| Rivitalot | 14,24 | 1 210 €/kk 85 m² |
7,3 % | 5,3 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 11 551 | ▲ +48,1 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 41 | ▼ −3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 26k | ≈ −1 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 32 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 87 % | ▼ −2 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 56 % | ▲ +18 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 67 | ▼ −14 % vs. koko maa |
Muut alueet – Tampere
- 33100 Tampere Keskus 3 925 €/m²
- 33180 Lapinniemi-Käpylä 5 351 €/m²
- 33200 Tampere Keskus Läntinen 3 610 €/m²
- 33210 Itä-Amuri-Tammerkoski 3 893 €/m²
- 33230 Länsi-Amuri 3 772 €/m²
- 33250 Pispala 3 554 €/m²
- 33270 Epilä 2 603 €/m²
- 33300 Rahola 2 714 €/m²
- 33310 Tesoma 1 550 €/m²
- 33340 Haukiluoma-Ikuri 2 577 €/m²
- 33410 Lentävänniemi 2 111 €/m²
- 33500 Osmonmäki-Petsamo 3 455 €/m²
- 33530 Kissanmaa 2 759 €/m²
- 33540 Kaleva 3 371 €/m²
- 33560 Takahuhti 2 775 €/m²
- 33580 Atala-Linnainmaa 2 595 €/m²
- 33610 Olkahinen-Tasanne 2 410 €/m²
- 33710 Kaukajärvi 2 362 €/m²
- 33720 Hervanta 1 971 €/m²
- 33730 Leinola-Vehmainen 3 266 €/m²
- 33800 Nekala 2 438 €/m²
- 33820 Koivistonkylä 2 764 €/m²
- 33840 Peltolammi 1 488 €/m²
- 33870 Vuores 3 580 €/m²
Tampere – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 33400
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 33400?
Luoteis-Tampere (Tampere) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 437 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (168 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 3 954 €/m², kaksiot 3 455 €/m², kolmiot+ 3 813 €/m², rivitalot 2 343 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 33400?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 455 €/m²) noin 190 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 33400?
Alueen neliöhinta on noussut noin 3,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 33400?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,5 %: Tampere-alueen keskivuokra 15,81 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 455 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 33400?
Luoteis-Tampere (Tampere) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 404 321 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (53 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 33400?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 4,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 33400 Luoteis-Tampere on?
Alueella asuu 11 551 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 021 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 32 %. Väkiluku on kasvanut 48 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.