Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Olkahinen-Tasanne 33610

Tampere · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 410
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−4,8 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
51
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,1 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
4 028
asukasta (2024)
Olkahinen-Tasanne, postinumero 33610, Tampere: asuntojen keskineliöhinta 2 410 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: olkahinen-Tasanne on lähimmästä 24 alueesta 19. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 33610 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 410 51 −4,8 % 205 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 8502 2502 6002 950Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 8502 2502 6002 950Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 33610 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 165 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

06121824 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot22Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 18)Q3/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/23: 14 kauppaa (rivitalot 14)Q1/24: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q2/24: 17 kauppaa (rivitalot 17)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 15)Q4/24: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q1/25: 22 kauppaa (rivitalot 22)Q2/25: 18 kauppaa (rivitalot 18)Q3/25: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q4/25: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q1/26*: 10 kauppaa (rivitalot 10)
06121824Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Rivitalot22Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 18)Q3/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/23: 14 kauppaa (rivitalot 14)Q1/24: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q2/24: 17 kauppaa (rivitalot 17)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 15)Q4/24: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q1/25: 22 kauppaa (rivitalot 22)Q2/25: 18 kauppaa (rivitalot 18)Q3/25: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q4/25: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q1/26*: 10 kauppaa (rivitalot 10)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 33610 on tehty 30 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 379 783 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

220 000325 000430 000535 00020182020202220242026Omakotitalot
220 000325 000430 000535 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 355 125 8
2025 373 750 8
2024 397 321 14
2023 416 688 8
2022 304 992 12
2021 362 789 19
2020 255 854 12
2019 283 100 15
2018 295 357 14
2017 497 444 9
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Tampere-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 14,24 1 210 €/kk
85 m²
7,1 % 5,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta4 028≈ +2,1 % / 10 v
Keski-ikä vuotta41▼ −3 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat31k▲ +18 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista38 %▲ +9 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta93 %▲ +5 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista10 %▼ −28 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²94▲ +20 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
3 8003 9004 1002010201520202024
3 8003 9004 100'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Tampere

Tampere – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 33610

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 33610?

Olkahinen-Tasanne (Tampere) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 410 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (51 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 33610?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 410 €/m²) noin 205 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 33610?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 4,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 33610?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,1 %: Tampere-alueen keskivuokra 14,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 410 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 33610?

Olkahinen-Tasanne (Tampere) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 379 783 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (30 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 33610?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 33610 Olkahinen-Tasanne on?

Alueella asuu 4 028 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 31 041 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 38 %. Väkiluku on kasvanut 2 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä