Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Kissanmaa 33530

Tampere · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
3 030
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−0,8 %
hintakehitys / vuosi
≈ vakaa
Kauppoja
54
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,9 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
4 987
asukasta (2024)
Kissanmaa, postinumero 33530, Tampere: asuntojen keskineliöhinta 3 030 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: kissanmaa on lähimmästä 24 alueesta 13. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 33530 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 2 759 31 −5,4 % 152 000 €
55 m²
Rivitalot 3 395 23 +6,2 % 289 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

2 6002 9003 2503 550Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*RivitalotKaksiot
2 6002 9003 2503 550Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 33530 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 242 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

08162432 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot24Q2/23: 23 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 10, yksiöt 3)Q3/23: 22 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 10, yksiöt 2)Q4/23: 21 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 6, kaksiot 6, yksiöt 2)Q1/24: 20 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 3, kaksiot 6, yksiöt 2)Q2/24: 24 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 5, kaksiot 9)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 2)Q4/24: 13 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 5)Q1/25: 16 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 5, kaksiot 2, yksiöt 3)Q2/25: 24 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 3)Q3/25: 21 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 6, yksiöt 5)Q4/25: 21 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 10, yksiöt 1)Q1/26*: 22 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 3, kaksiot 7, yksiöt 3)
08162432Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot24Q2/23: 23 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 10, yksiöt 3)Q3/23: 22 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 10, yksiöt 2)Q4/23: 21 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 6, kaksiot 6, yksiöt 2)Q1/24: 20 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 3, kaksiot 6, yksiöt 2)Q2/24: 24 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 5, kaksiot 9)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 2)Q4/24: 13 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 5)Q1/25: 16 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 5, kaksiot 2, yksiöt 3)Q2/25: 24 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 3)Q3/25: 21 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 6, yksiöt 5)Q4/25: 21 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 10, yksiöt 1)Q1/26*: 22 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 3, kaksiot 7, yksiöt 3)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 33530 on tehty 21 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 331 548 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −1,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

220 000350 000475 000605 00020182020202220242026Omakotitalot
220 000350 000475 000605 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 322 200 5
2025 327 950 10
2024 345 333 6
2023 265 357 7
2022 324 833 6
2021 559 000 7
2020 283 286 7
2019 319 435 5
2018 358 333 6
2017 370 500 5
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Tampere-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 15,81 870 €/kk
55 m²
6,9 % 4,8 %
Rivitalot 14,24 1 210 €/kk
85 m²
5,0 % 3,7 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta4 987▲ +5,2 % / 10 v
Keski-ikä vuotta41▼ −3 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat25k▼ −4 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista41 %▲ +12 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta90 %▲ +2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista52 %▲ +14 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²62▼ −21 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 3004 7005 2002010201520202024
4 3004 7005 200'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Tampere

Tampere – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 33530

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 33530?

Kissanmaa (Tampere) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 030 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (54 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 759 €/m², rivitalot 3 395 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 33530?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 759 €/m²) noin 152 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 33530?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 33530?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,9 %: Tampere-alueen keskivuokra 15,81 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 759 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 33530?

Kissanmaa (Tampere) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 331 548 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (21 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 33530?

Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 1,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 33530 Kissanmaa on?

Alueella asuu 4 987 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 356 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 41 %. Väkiluku on kasvanut 5 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä