Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Haukiluoma-Ikuri 33340

Tampere · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 577
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+3,1 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
40
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,6 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
5 670
asukasta (2024)
Haukiluoma-Ikuri, postinumero 33340, Tampere: asuntojen keskineliöhinta 2 577 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: haukiluoma-Ikuri on lähimmästä 24 alueesta 18. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 33340 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 577 40 +3,1 % 219 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 9502 2502 5502 850Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 9502 2502 5502 850Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 33340 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 174 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

06121824 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot21Q2/23: 12 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 9, yksiöt 1)Q4/23: 20 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 4, kaksiot 5)Q1/24: 14 kauppaa (rivitalot 12, yksiöt 2)Q2/24: 19 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/24: 8 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q4/24: 15 kauppaa (rivitalot 10, kaksiot 3, yksiöt 2)Q1/25: 16 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 2)Q2/25: 19 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q3/25: 14 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q4/25: 21 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 1)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 5, yksiöt 1)
06121824Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot21Q2/23: 12 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 9, yksiöt 1)Q4/23: 20 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 4, kaksiot 5)Q1/24: 14 kauppaa (rivitalot 12, yksiöt 2)Q2/24: 19 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/24: 8 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q4/24: 15 kauppaa (rivitalot 10, kaksiot 3, yksiöt 2)Q1/25: 16 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 2)Q2/25: 19 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q3/25: 14 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q4/25: 21 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 1)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 5, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 33340 on tehty 31 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 251 726 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

185 000235 000285 000335 00020182020202220242026Omakotitalot
185 000235 000285 000335 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 261 800 5
2025 261 423 13
2024 238 154 13
2023 200 167 6
2022 317 833 9
2021 236 000 5
2020 265 778 9
2019 212 909 11
2018 253 500 8
2017 251 850 10
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Tampere-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 14,24 1 210 €/kk
85 m²
6,6 % 4,8 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta5 670▲ +11,9 % / 10 v
Keski-ikä vuotta43≈ −1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat28k▲ +5 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista31 %▲ +2 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta88 %≈ +0 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista31 %▼ −7 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²82▲ +4 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 9005 4005 8002010201520202024
4 9005 4005 800'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Tampere

Tampere – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 33340

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 33340?

Haukiluoma-Ikuri (Tampere) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 577 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (40 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 33340?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 577 €/m²) noin 219 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 33340?

Alueen neliöhinta on noussut noin 3,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 33340?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,6 %: Tampere-alueen keskivuokra 14,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 577 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 33340?

Haukiluoma-Ikuri (Tampere) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 251 726 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (31 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 33340?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 33340 Haukiluoma-Ikuri on?

Alueella asuu 5 670 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 715 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 31 %. Väkiluku on kasvanut 12 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä