Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Vasaramäki 20720

Turku · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 206
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−3,9 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
57
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,8 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
6 246
asukasta (2024)
Vasaramäki, postinumero 20720, Turku: asuntojen keskineliöhinta 2 206 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: vasaramäki on kaupungin 19 alueesta 10. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 20720 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 2 276 30 −4,9 % 125 000 €
55 m²
Kolmiot+ 2 129 27 −4,0 % 170 000 €
80 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 7502 2002 6503 100Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*KaksiotKolmiot+
1 7502 2002 6503 100Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot— Kolmiot+
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 20720 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 303 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot37Q2/23: 25 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 10, kaksiot 7, yksiöt 5)Q3/23: 25 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 14, kaksiot 6, yksiöt 3)Q4/23: 37 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 15, kaksiot 16, yksiöt 2)Q1/24: 16 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 4, kaksiot 8, yksiöt 3)Q2/24: 24 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 10, kaksiot 8, yksiöt 4)Q3/24: 23 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 8, kaksiot 11, yksiöt 2)Q4/24: 33 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 19, kaksiot 8, yksiöt 3)Q1/25: 31 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 11, kaksiot 13, yksiöt 2)Q2/25: 23 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 9, kaksiot 8, yksiöt 3)Q3/25: 27 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 8, kaksiot 12, yksiöt 6)Q4/25: 23 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 10, kaksiot 6, yksiöt 2)Q1/26*: 16 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 3, kaksiot 10, yksiöt 2)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot37Q2/23: 25 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 10, kaksiot 7, yksiöt 5)Q3/23: 25 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 14, kaksiot 6, yksiöt 3)Q4/23: 37 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 15, kaksiot 16, yksiöt 2)Q1/24: 16 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 4, kaksiot 8, yksiöt 3)Q2/24: 24 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 10, kaksiot 8, yksiöt 4)Q3/24: 23 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 8, kaksiot 11, yksiöt 2)Q4/24: 33 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 19, kaksiot 8, yksiöt 3)Q1/25: 31 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 11, kaksiot 13, yksiöt 2)Q2/25: 23 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 9, kaksiot 8, yksiöt 3)Q3/25: 27 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 8, kaksiot 12, yksiöt 6)Q4/25: 23 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 10, kaksiot 6, yksiöt 2)Q1/26*: 16 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 3, kaksiot 10, yksiöt 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 20720 on tehty 8 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 406 500 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +15,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

30 000245 000465 000685 00020182020202220242026Omakotitalot
30 000245 000465 000685 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2025 339 500 4
2024 473 500 4
2023 608 750 4
2020 104 153 6
2019 276 635 5
2018 171 649 6
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Turku-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 14,87 820 €/kk
55 m²
7,8 % 5,3 %
Kolmiot+ 13,29 1 060 €/kk
80 m²
7,5 % 4,7 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta6 246≈ +2,0 % / 10 v
Keski-ikä vuotta47▲ +3 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat25k▼ −4 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista39 %▲ +10 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta88 %≈ +0 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista51 %▲ +13 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²61▼ −22 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6 0006 2006 5002010201520202024
6 0006 2006 500'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Turku

Turku – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 20720

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 20720?

Vasaramäki (Turku) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 206 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (57 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 276 €/m², kolmiot+ 2 129 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 20720?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 276 €/m²) noin 125 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 20720?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 20720?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,8 %: Turku-alueen keskivuokra 14,87 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 276 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 20720?

Vasaramäki (Turku) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 406 500 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 20720?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 15,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 20720 Vasaramäki on?

Alueella asuu 6 246 ihmistä (2024), keski-ikä on 47 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 200 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 39 %. Väkiluku on kasvanut 2 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä