Ilpoinen-Harittu 20740
Turku · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 20740 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 1 772 | 32 | −5,0 % | 97 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 766 | 17 | −2,3 % | 141 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 2 302 | 30 | −3,4 % | 196 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 20740 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 345 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 20740 on tehty 26 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 256 081 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −1,8 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 285 625 | 4 |
| 2025 | 284 873 | 11 |
| 2024 | 216 545 | 11 |
| 2023 | 250 917 | 6 |
| 2022 | 315 286 | 7 |
| 2021 | 257 357 | 14 |
| 2020 | 234 020 | 5 |
| 2019 | 287 900 | 6 |
| 2018 | 272 167 | 9 |
| 2017 | 327 750 | 6 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Turku-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 14,87 | 820 €/kk 55 m² |
10,1 % | 6,8 % |
| Kolmiot+ | 13,29 | 1 060 €/kk 80 m² |
9,0 % | 5,7 % |
| Rivitalot | 13,29 | 1 130 €/kk 85 m² |
6,9 % | 4,9 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 9 273 | ≈ −2,8 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 26k | ▼ −2 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 32 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 84 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 49 % | ▲ +11 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 71 | ▼ −9 % vs. koko maa |
Muut alueet – Turku
- 20100 Turku Keskus 3 408 €/m²
- 20200 Iso-Heikkilä 2 820 €/m²
- 20210 Pahaniemi 1 117 €/m²
- 20240 Pansio-Perno 891 €/m²
- 20300 Pohjola-Kastu 2 515 €/m²
- 20320 Kuninkoja-Mälikkälä 1 983 €/m²
- 20360 Runosmäki-Kärsämäki 1 292 €/m²
- 20460 Jäkärlä 1 309 €/m²
- 20500 Vesilinna 3 352 €/m²
- 20520 Kupittaa 3 641 €/m²
- 20540 Nummi-Ylioppilaskylä 2 142 €/m²
- 20610 Varissuo 1 156 €/m²
- 20700 Vartiovuori-Samppalinna 3 523 €/m²
- 20720 Vasaramäki 2 276 €/m²
- 20750 Huhkola-Lauste-Vaala 805 €/m²
- 20810 Martti-Korppolaismäki 3 381 €/m²
- 20880 Uittamo 1 878 €/m²
- 20900 Moikoinen-Pikisaari 3 077 €/m²
- 20250 Pitkämäki-Muhkuri 272 500 €
- 20380 Räntämäki-Saramäki 222 250 €
- 20400 Moisio 295 752 €
- 20960 Kakskerta 325 750 €
- 21330 Paattinen 176 167 €
- 21340 Tortinmäki 136 459 €
Turku – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 20740
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 20740?
Ilpoinen-Harittu (Turku) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 972 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (79 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 772 €/m², kolmiot+ 1 766 €/m², rivitalot 2 302 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 20740?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 772 €/m²) noin 97 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 20740?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 2,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 20740?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,1 %: Turku-alueen keskivuokra 14,87 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 772 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 20740?
Ilpoinen-Harittu (Turku) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 256 081 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (26 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 20740?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 20740 Ilpoinen-Harittu on?
Alueella asuu 9 273 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 745 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 32 %. Väkiluku on vähentynyt 3 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.