Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Runosmäki-Kärsämäki 20360

Turku · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 263
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−1,1 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
109
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
14,5 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
11 519
asukasta (2024)
Runosmäki-Kärsämäki, postinumero 20360, Turku: asuntojen keskineliöhinta 1 263 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: runosmäki-Kärsämäki on kaupungin 19 alueesta 16. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 20360 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 1 230 51 −3,0 % 68 000 €
55 m²
Kolmiot+ 1 292 58 +1,2 % 103 000 €
80 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 0001 1501 3501 500Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*KaksiotKolmiot+
1 0001 1501 3501 500Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot— Kolmiot+
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 20360 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 420 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

015304560 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot46Q2/23: 30 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 7, kaksiot 14, yksiöt 3)Q3/23: 34 kauppaa (kolmiot+ 10, kaksiot 21, yksiöt 3)Q4/23: 46 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 19, kaksiot 17, yksiöt 4)Q1/24: 39 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 10, kaksiot 19, yksiöt 8)Q2/24: 29 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 16, kaksiot 12)Q3/24: 34 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 13, kaksiot 17, yksiöt 3)Q4/24: 39 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 11, kaksiot 19, yksiöt 4)Q1/25: 30 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 12, kaksiot 11, yksiöt 2)Q2/25: 34 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 13, kaksiot 11, yksiöt 5)Q3/25: 36 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 16, kaksiot 10, yksiöt 5)Q4/25: 37 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 19, kaksiot 13, yksiöt 1)Q1/26*: 32 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 10, kaksiot 17, yksiöt 1)
015304560Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot46Q2/23: 30 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 7, kaksiot 14, yksiöt 3)Q3/23: 34 kauppaa (kolmiot+ 10, kaksiot 21, yksiöt 3)Q4/23: 46 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 19, kaksiot 17, yksiöt 4)Q1/24: 39 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 10, kaksiot 19, yksiöt 8)Q2/24: 29 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 16, kaksiot 12)Q3/24: 34 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 13, kaksiot 17, yksiöt 3)Q4/24: 39 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 11, kaksiot 19, yksiöt 4)Q1/25: 30 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 12, kaksiot 11, yksiöt 2)Q2/25: 34 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 13, kaksiot 11, yksiöt 5)Q3/25: 36 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 16, kaksiot 10, yksiöt 5)Q4/25: 37 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 19, kaksiot 13, yksiöt 1)Q1/26*: 32 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 10, kaksiot 17, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 20360 on tehty 29 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 231 183 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

175 000220 000260 000305 00020182020202220242026Omakotitalot
175 000220 000260 000305 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 265 000 6
2025 225 192 12
2024 219 273 11
2023 245 833 6
2022 256 723 15
2021 289 091 11
2020 225 853 15
2019 233 781 16
2018 255 071 14
2017 189 923 13
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Turku-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 14,87 820 €/kk
55 m²
14,5 % 9,7 %
Kolmiot+ 13,29 1 060 €/kk
80 m²
12,3 % 7,8 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta11 519▲ +4,5 % / 10 v
Keski-ikä vuotta46▲ +2 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat23k▼ −13 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista21 %▼ −9 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta80 %▼ −9 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista49 %▲ +11 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²65▼ −17 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
10 80011 20011 6002010201520202024
10 80011 20011 600'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Turku

Turku – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 20360

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 20360?

Runosmäki-Kärsämäki (Turku) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 263 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (109 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 230 €/m², kolmiot+ 1 292 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 20360?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 230 €/m²) noin 68 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 20360?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 20360?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 14,5 %: Turku-alueen keskivuokra 14,87 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 230 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 9,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 20360?

Runosmäki-Kärsämäki (Turku) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 231 183 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (29 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 20360?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 20360 Runosmäki-Kärsämäki on?

Alueella asuu 11 519 ihmistä (2024), keski-ikä on 46 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 22 848 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 21 %. Väkiluku on kasvanut 5 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä