Kuninkoja-Mälikkälä 20320
Turku · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 20320 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 2 126 | 26 | −12,1 % | 68 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 2 079 | 73 | −1,2 % | 114 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 983 | 108 | ±0 % | 159 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 2 490 | 62 | +1,0 % | 212 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 20320 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 839 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 20320 on tehty 30 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 290 684 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,8 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2025 | 285 056 | 18 |
| 2024 | 299 125 | 12 |
| 2023 | 312 588 | 17 |
| 2022 | 270 978 | 25 |
| 2021 | 250 974 | 19 |
| 2020 | 325 810 | 21 |
| 2019 | 241 567 | 18 |
| 2018 | 239 725 | 20 |
| 2017 | 280 500 | 12 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Turku-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 19,57 | 630 €/kk 32 m² |
11,0 % | 8,3 % |
| Kaksiot | 14,87 | 820 €/kk 55 m² |
8,6 % | 5,8 % |
| Kolmiot+ | 13,29 | 1 060 €/kk 80 m² |
8,0 % | 5,1 % |
| Rivitalot | 13,29 | 1 130 €/kk 85 m² |
6,4 % | 4,5 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 17 002 | ▲ +5,9 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 47 | ▲ +3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 26k | ≈ +0 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 31 % | ▲ +1 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 88 % | ≈ −1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 41 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 71 | ▼ −10 % vs. koko maa |
Muut alueet – Turku
- 20100 Turku Keskus 3 408 €/m²
- 20200 Iso-Heikkilä 2 820 €/m²
- 20210 Pahaniemi 1 117 €/m²
- 20240 Pansio-Perno 891 €/m²
- 20300 Pohjola-Kastu 2 515 €/m²
- 20360 Runosmäki-Kärsämäki 1 292 €/m²
- 20460 Jäkärlä 1 309 €/m²
- 20500 Vesilinna 3 352 €/m²
- 20520 Kupittaa 3 641 €/m²
- 20540 Nummi-Ylioppilaskylä 2 142 €/m²
- 20610 Varissuo 1 156 €/m²
- 20700 Vartiovuori-Samppalinna 3 523 €/m²
- 20720 Vasaramäki 2 276 €/m²
- 20740 Ilpoinen-Harittu 1 772 €/m²
- 20750 Huhkola-Lauste-Vaala 805 €/m²
- 20810 Martti-Korppolaismäki 3 381 €/m²
- 20880 Uittamo 1 878 €/m²
- 20900 Moikoinen-Pikisaari 3 077 €/m²
- 20250 Pitkämäki-Muhkuri 272 500 €
- 20380 Räntämäki-Saramäki 222 250 €
- 20400 Moisio 295 752 €
- 20960 Kakskerta 325 750 €
- 21330 Paattinen 176 167 €
- 21340 Tortinmäki 136 459 €
Turku – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 20320
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 20320?
Kuninkoja-Mälikkälä (Turku) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 140 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (269 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 2 126 €/m², kaksiot 2 079 €/m², kolmiot+ 1 983 €/m², rivitalot 2 490 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 20320?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 079 €/m²) noin 114 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 20320?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 20320?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,6 %: Turku-alueen keskivuokra 14,87 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 079 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 20320?
Kuninkoja-Mälikkälä (Turku) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 290 684 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (30 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 20320?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 20320 Kuninkoja-Mälikkälä on?
Alueella asuu 17 002 ihmistä (2024), keski-ikä on 47 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 416 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 31 %. Väkiluku on kasvanut 6 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.