Tupuri-Hähkänä 24280
Salo · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 24280 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 424 | 46 | −3,1 % | 121 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 24280 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 158 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 24280 on tehty 23 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 179 609 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,7 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 175 000 | 5 |
| 2025 | 146 833 | 6 |
| 2024 | 197 917 | 12 |
| 2023 | 189 719 | 16 |
| 2022 | 167 027 | 11 |
| 2021 | 159 695 | 19 |
| 2020 | 171 583 | 24 |
| 2019 | 131 786 | 14 |
| 2018 | 133 125 | 12 |
| 2017 | 173 393 | 14 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
9,9 % | 6,6 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 4 780 | ▼ −9,0 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 29k | ▲ +11 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 30 % | ▲ +1 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 93 % | ▲ +5 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 11 % | ▼ −27 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 106 | ▲ +35 % vs. koko maa |
Muut alueet – Salo
- 24100 Salo Keskus 1 542 €/m²
- 24240 Rappula 1 359 €/m²
- 24260 Ollikkala 1 118 €/m²
- 24800 Halikko Keskus 1 398 €/m²
- 24130 Ylhäisi 132 058 €
- 25130 Muurla 136 243 €
- 25250 Märynummi 137 167 €
- 25360 Pertteli Keskus 175 167 €
- 25370 Hiisi 85 467 €
- 25390 Kiikala Keskus 80 022 €
- 25460 Toija 76 883 €
- 25500 Perniö Keskus 120 185 €
Salo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 24280
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 24280?
Tupuri-Hähkänä (Salo) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 424 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (46 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 24280?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 424 €/m²) noin 121 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 24280?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 24280?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,9 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 424 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 24280?
Tupuri-Hähkänä (Salo) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 179 609 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (23 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 24280?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 24280 Tupuri-Hähkänä on?
Alueella asuu 4 780 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 213 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on vähentynyt 9 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.