Rappula 24240
Salo · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 24240 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 359 | 6 | – | 116 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 24240 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 207 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 24240 on tehty 25 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 154 744 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −1,7 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 189 750 | 4 |
| 2025 | 137 909 | 11 |
| 2024 | 159 260 | 10 |
| 2023 | 135 500 | 16 |
| 2022 | 185 900 | 10 |
| 2021 | 166 125 | 12 |
| 2020 | 161 429 | 7 |
| 2019 | 147 250 | 14 |
| 2018 | 181 000 | 11 |
| 2017 | 160 607 | 14 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
10,4 % | 7,0 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 3 945 | ≈ −1,8 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 52 | ▲ +8 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 24k | ▼ −10 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 26 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 85 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 39 % | ≈ +1 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 77 | ≈ −2 % vs. koko maa |
Muut alueet – Salo
- 24100 Salo Keskus 1 542 €/m²
- 24260 Ollikkala 1 118 €/m²
- 24280 Tupuri-Hähkänä 1 424 €/m²
- 24800 Halikko Keskus 1 398 €/m²
- 24130 Ylhäisi 132 058 €
- 25130 Muurla 136 243 €
- 25250 Märynummi 137 167 €
- 25360 Pertteli Keskus 175 167 €
- 25370 Hiisi 85 467 €
- 25390 Kiikala Keskus 80 022 €
- 25460 Toija 76 883 €
- 25500 Perniö Keskus 120 185 €
Salo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 24240
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 24240?
Rappula (Salo) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 359 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (6 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 24240?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 359 €/m²) noin 116 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 24240?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,4 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 359 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 24240?
Rappula (Salo) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 154 744 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (25 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 24240?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 1,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 24240 Rappula on?
Alueella asuu 3 945 ihmistä (2024), keski-ikä on 52 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 680 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 26 %. Väkiluku on vähentynyt 2 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.