Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Halikko Keskus 24800

Salo · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 398
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−6,3 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
23
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
10,1 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
4 430
asukasta (2024)
Halikko Keskus, postinumero 24800, Salo: asuntojen keskineliöhinta 1 398 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: halikko Keskus on lähimmästä 24 alueesta 16. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 24800 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 398 23 −6,3 % 119 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 0001 2001 4501 700Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 0001 2001 4501 700Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 24800 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 180 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

06121824 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot20Q2/23: 15 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/23: 18 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 5, kaksiot 5)Q4/23: 12 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/24: 14 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 2)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/24: 9 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q4/24: 20 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 5, kaksiot 3, yksiöt 2)Q1/25: 18 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 2)Q2/25: 13 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/25: 19 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 3, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/25: 16 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 3)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 2, yksiöt 2)
06121824Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot20Q2/23: 15 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/23: 18 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 5, kaksiot 5)Q4/23: 12 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/24: 14 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 2)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/24: 9 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q4/24: 20 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 5, kaksiot 3, yksiöt 2)Q1/25: 18 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 2)Q2/25: 13 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/25: 19 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 3, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/25: 16 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 3)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 2, yksiöt 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 24800 on tehty 21 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 156 679 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,7 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

90 000125 000165 000200 00020182020202220242026Omakotitalot
90 000125 000165 000200 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 188 900 10
2025 128 292 6
2024 126 300 5
2023 181 011 13
2022 185 214 14
2021 165 952 21
2020 137 800 10
2019 169 800 10
2018 102 750 8
2017 134 045 11
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
10,1 % 6,8 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta4 430▼ −4,1 % / 10 v
Keski-ikä vuotta49▲ +5 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat25k▼ −3 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista27 %▼ −2 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta89 %≈ +1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista30 %▼ −8 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²84▲ +7 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 4004 6004 9002010201520202024
4 4004 6004 900'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Salo

Salo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 24800

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 24800?

Halikko Keskus (Salo) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 398 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (23 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 24800?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 398 €/m²) noin 119 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 24800?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 6,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 24800?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,1 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 398 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 24800?

Halikko Keskus (Salo) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 156 679 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (21 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 24800?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 24800 Halikko Keskus on?

Alueella asuu 4 430 ihmistä (2024), keski-ikä on 49 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 458 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 27 %. Väkiluku on vähentynyt 4 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä