Salo asuntojen hinnat
Neliöhinnat talotyypeittäin
| Talotyyppi | €/m² | Kauppoja | 1 v | 5 v |
|---|---|---|---|---|
| Talotyypit yhteensä | 1 361 | 515 | −1,7 % | +4,1 % |
| Kerrostalot | 1 431 | 275 | ±0 % | +6,6 % |
| Rivitalot | 1 301 | 240 | −3,1 % | +1,4 % |
Hintakehitys 2006–2025
Neliöhinnat postinumeroalueittain
Salo jakautuu 5 postinumeroalueeseen, joilta on riittävästi toteutuneita kauppoja oman keskihinnan laskemiseen.
| Alue | €/m² | Kauppoja | Muutos |
|---|---|---|---|
| Salo Keskus 24100 |
1 514 | 190 | −3,5 % |
| Tupuri-Hähkänä 24280 |
1 424 | 46 | −3,1 % |
| Halikko Keskus 24800 |
1 398 | 23 | −6,3 % |
| Rappula 24240 |
1 359 | 6 | +34,4 % |
| Ollikkala 24260 |
1 118 | 22 | −3,7 % |
Omakotitalojen hinnat postinumeroalueittain
Salo: omakotitalokiinteistöjen toteutuneet kauppahinnat niillä 15 postinumeroalueella, joilta kauppoja on riittävästi oman keskihinnan laskemiseen. Luvut ovat kiinteistön kokonaishintoja – tontti ja rakennus yhdessä – eikä niitä ole suhteutettu talon kokoon.
| Alue | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| Tupuri-Hähkänä 24280 |
173 100 | 25 |
| Pertteli Keskus 25360 |
159 334 | 15 |
| Rappula 24240 |
151 677 | 26 |
| Halikko Keskus 24800 |
151 602 | 22 |
| Muurla 25130 |
141 134 | 27 |
| Salo Keskus 24100 |
136 300 | 20 |
| Ylhäisi 24130 |
135 663 | 31 |
| Märynummi 25250 |
134 063 | 16 |
| Ollikkala 24260 |
120 800 | 15 |
| Perniö Keskus 25500 |
118 927 | 48 |
| Suomusjärvi Keskus 25410 |
95 164 | 11 |
| Hiisi 25370 |
85 467 | 15 |
| Kiikala Keskus 25390 |
80 022 | 9 |
| Toija 25460 |
76 883 | 17 |
| Kuusjoki Keskus 25330 |
68 438 | 8 |
Väestö ja asukkaat
| Väkiluku asukasta | 50 150 | ▼ −8,4 % vuodesta 2010 |
| Keski-ikä vuotta | 48 | ▲ +4 v vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 24 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 89 % | ≈ +0 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 27 % | ▼ −11 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 88 | ▲ +12 % vs. koko maa |
Väestöennuste 2024–2045
Tilastokeskuksen ennusteen mukaan Salo pysyy suunnilleen ennallaan: väkiluku on vuonna 2045 noin 48 482 asukasta, kun se vuonna 2024 oli 50 819.
| Vuonna 2029 asukasta | 49 480 | ≈ −2,6 % vs. 2024 |
| Vuonna 2034 asukasta | 48 666 | ▼ −4,2 % vs. 2024 |
| Vuonna 2045 asukasta | 48 482 | ▼ −4,6 % vs. 2024 |
Asunnon hinta-arvio – Salo
Yllä olevat luvut ovat alueen keskiarvoja. Yksittäisen asunnon arvo poikkeaa niistä sen mukaan, missä kunnossa asunto on, monesko kerros, mitä taloyhtiössä on remontoitu ja mikä on hoitovastike. AsuntoAnalyysi laskee näistä arvion oman postinumeroalueesi toteutuneista kaupoista.
Kaksi tekijää painaa arviota eri verran eri hintatasoilla, ja ne toimivat vastakkaisiin suuntiin. Remontti maksaa saman verran halvalla ja kalliilla alueella, mutta edullisemmalla alueella siitä vähennetään arviosta pienempi euromäärä – alueen keskihinta sisältää jo alueen tyypillisen korjausvelan. Hoitovastike taas on kiinteä euromäärä neliötä kohti, joten sen osuus asunnon arvosta on sitä suurempi mitä edullisempi alue on. Salo-alueen 1 361 €/m² tasolla se tarkoittaa tätä:
| Tekijä | 70 m²:n asunnossa | Osuus |
|---|---|---|
| Edessä oleva linjasaneeraus | −31 800 € | −33,3 % |
| Hoitovastike 1 €/m²/kk yli alueen tason | −5 300 € | −5,5 % |
Usein kysyttyä – Salo
Salo: mikä on asuntojen keskineliöhinta?
Vuonna 2025 asunnoista maksettiin Salo-alueella keskimäärin 1 361 €/m². Luku perustuu 515 toteutuneeseen asuntokauppaan (Tilastokeskus, kuntatason tilasto). Talotyypeittäin: kerrostalot 1 431 €/m², rivitalot 1 301 €/m².
Salo: nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat?
Keskineliöhinta laski 1,7 % vuodesta 2024 vuoteen 2025. Viiden vuoden muutos on +4,1 % ja kymmenen vuoden +8,1 %.
Salo: paljonko asuntoni on arvoinen?
Alueen keskineliöhinta on 1 361 €/m², mutta yksittäisen asunnon arvo poikkeaa siitä asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan. AsuntoAnalyysi laskee arvion oman postinumeroalueesi toteutuneista kaupoista ja huomioi nämä tekijät. Esimerkiksi edessä oleva linjasaneeraus laskee arviota tällä hintatasolla noin 31 800 € 70 m²:n asunnossa.
Salo: paljonko alueella on asukkaita?
Kaupungin postinumeroalueilla asuu yhteensä 50 150 ihmistä (2024). Keski-ikä on 48 vuotta. Väkiluku on vähentynyt 8 % vuodesta 2010.
Lähteet ja menetelmä
- Kaupungin hinnat: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain (StatFin 13mx). Vuositilasto, tuorein vuosi 2025. Kuntatason luku sisältää kaikki kaupungin toteutuneet kaupat.
- Postinumeroalueiden hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Neljännesvuosittain, kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisestä 4 neljänneksestä.
- Väestö ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.