Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Suomusjärvi Keskus 25410

Salo · Omakotitalojen toteutuneet kauppahinnat ja alueen väestöprofiili Maanmittauslaitoksen ja Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 28.10.2026.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 25410 on tehty 11 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 95 164 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −2,6 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

70 000100 000130 000160 00020182020202220242026Omakotitalot
70 000100 000130 000160 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 81 686 7
2024 118 750 4
2023 86 500 5
2022 99 563 8
2021 151 000 3
2020 105 000 5
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 25410 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 12 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

01234 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot3Q2/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q4/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/25: 3 kauppaa (rivitalot 3)
01234Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Rivitalot3Q2/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q4/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/25: 3 kauppaa (rivitalot 3)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto, siksi vaaleampi.

Alueen profiili

Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta1 018▼ −9,8 % / 10 v
Keski-ikä vuotta51▲ +7 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat25k▼ −3 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista22 %▼ −7 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta88 %≈ −0 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista20 %▼ −18 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²91▲ +16 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
1 0001 1001 2002010201520202024
1 0001 1001 200'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Salo

Salo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 25410

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 25410?

Suomusjärvi Keskus (Salo) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 95 164 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (11 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 25410?

Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 2,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 25410 Suomusjärvi Keskus on?

Alueella asuu 1 018 ihmistä (2024), keski-ikä on 51 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 438 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 22 %. Väkiluku on vähentynyt 10 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä