Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Salo Keskus 24100

Salo · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 514
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−3,5 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
190
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
10,3 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
8 899
asukasta (2024)
Salo Keskus, postinumero 24100, Salo: asuntojen keskineliöhinta 1 514 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: salo Keskus on lähimmästä 24 alueesta 14. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 24100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Yksiöt 1 532 43 −14,1 % 49 000 €
32 m²
Kaksiot 1 542 63 −1,3 % 85 000 €
55 m²
Kolmiot+ 1 651 36 −4,5 % 132 000 €
80 m²
Rivitalot 1 359 48 −5,4 % 116 000 €
85 m²

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

8501 3501 8502 350Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKolmiot+KaksiotRivitalot
8501 3501 8502 350Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Yksiöt— Kaksiot— Kolmiot+— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 24100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 548 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

020406080 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot56Q2/23: 52 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 13, kaksiot 17, yksiöt 2)Q3/23: 39 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 9, kaksiot 17, yksiöt 6)Q4/23: 39 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 10, kaksiot 14, yksiöt 3)Q1/24: 45 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 8, kaksiot 21, yksiöt 10)Q2/24: 40 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 9, kaksiot 14, yksiöt 5)Q3/24: 54 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 12, kaksiot 21, yksiöt 7)Q4/24: 38 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 6, kaksiot 13, yksiöt 8)Q1/25: 46 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 12, kaksiot 15, yksiöt 11)Q2/25: 56 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 15, kaksiot 20, yksiöt 11)Q3/25: 53 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 13, kaksiot 16, yksiöt 9)Q4/25: 34 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 12)Q1/26*: 52 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 8, kaksiot 19, yksiöt 11)
020406080Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot56Q2/23: 52 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 13, kaksiot 17, yksiöt 2)Q3/23: 39 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 9, kaksiot 17, yksiöt 6)Q4/23: 39 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 10, kaksiot 14, yksiöt 3)Q1/24: 45 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 8, kaksiot 21, yksiöt 10)Q2/24: 40 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 9, kaksiot 14, yksiöt 5)Q3/24: 54 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 12, kaksiot 21, yksiöt 7)Q4/24: 38 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 6, kaksiot 13, yksiöt 8)Q1/25: 46 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 12, kaksiot 15, yksiöt 11)Q2/25: 56 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 15, kaksiot 20, yksiöt 11)Q3/25: 53 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 13, kaksiot 16, yksiöt 9)Q4/25: 34 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 12)Q1/26*: 52 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 8, kaksiot 19, yksiöt 11)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 24100 on tehty 20 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 136 300 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

65 000100 000140 000175 00020182020202220242026Omakotitalot
65 000100 000140 000175 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 78 000 5
2025 162 667 6
2024 151 111 9
2023 151 143 14
2022 140 467 15
2021 105 625 12
2020 149 694 9
2019 159 615 13
2018 150 083 12
2017 150 800 5
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Yksiöt 17,87 570 €/kk
32 m²
14,0 % 10,2 %
Kaksiot 13,24 730 €/kk
55 m²
10,3 % 6,5 %
Kolmiot+ 11,76 940 €/kk
80 m²
8,5 % 5,0 %
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
10,4 % 7,0 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta8 899≈ −2,4 % / 10 v
Keski-ikä vuotta52▲ +8 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat23k▼ −12 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista24 %▼ −5 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta86 %▼ −3 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista42 %▲ +4 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²68▼ −13 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
8 8009 0009 3002010201520202024
8 8009 0009 300'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Salo

Salo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 24100

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 24100?

Salo Keskus (Salo) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 514 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (190 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 532 €/m², kaksiot 1 542 €/m², kolmiot+ 1 651 €/m², rivitalot 1 359 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 24100?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 542 €/m²) noin 85 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 24100?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 24100?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,3 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 542 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,5 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 24100?

Salo Keskus (Salo) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 136 300 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (20 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 24100?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 24100 Salo Keskus on?

Alueella asuu 8 899 ihmistä (2024), keski-ikä on 52 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 116 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 24 %. Väkiluku on vähentynyt 2 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä