Särkiniemi 70700
Kuopio · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 70700 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 1 523 | 6 | – | 84 000 € 55 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 70700 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 150 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kuopio-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 14,25 | 780 €/kk 55 m² |
11,2 % | 7,4 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 3 794 | ▼ −3,9 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 42 | ▼ −2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 24k | ▼ −9 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 32 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 87 % | ▼ −1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 53 % | ▲ +15 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 68 | ▼ −14 % vs. koko maa |
Muut alueet – Kuopio
- 70100 Kuopio Keskus 2 418 €/m²
- 70110 Etu-Niirala 2 586 €/m²
- 70150 Neulamäki 1 093 €/m²
- 70200 Puijonlaakso 1 692 €/m²
- 70260 Julkula 1 566 €/m²
- 70340 Inkilänmäki 1 880 €/m²
- 70420 Päiväranta 1 106 €/m²
- 70500 Männistö 1 597 €/m²
- 70600 Niirala-Huuhanmäki 2 294 €/m²
- 70780 Jynkkä 1 609 €/m²
- 70800 Pitkälahti 2 304 €/m²
- 70820 Litmanen 2 247 €/m²
- 70840 Jynkänmäki 2 730 €/m²
- 70870 Hiltulanlahti 224 665 €
- 70940 Jännevirta 232 818 €
- 71160 Riistavesi 167 692 €
- 71310 Vehmersalmi Keskus 117 923 €
- 71480 Kurkimäki 187 580 €
- 71520 Kaislastenlahti 245 251 €
- 71570 Syvänniemi 192 320 €
- 71720 Käärmelahti 181 070 €
- 71730 Kinnulanlahti 138 222 €
- 71750 Maaninka Keskus 150 993 €
- 72100 Karttula Keskus 119 200 €
Kuopio – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 70700
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 70700?
Särkiniemi (Kuopio) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 523 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (6 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko kaksio maksaa alueella 70700?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 523 €/m²) noin 84 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 70700?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,2 %: Kuopio-alueen keskivuokra 14,25 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 523 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Millainen alue 70700 Särkiniemi on?
Alueella asuu 3 794 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 064 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 32 %. Väkiluku on vähentynyt 4 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.