Männistö 70500
Kuopio · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 70500 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 1 140 | 81 | – | 36 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 1 597 | 150 | −9,4 % | 88 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 736 | 53 | +12,0 % | 139 000 € 80 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 70500 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 704 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kuopio-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 19,66 | 630 €/kk 32 m² |
20,7 % | 15,6 % |
| Kaksiot | 14,25 | 780 €/kk 55 m² |
10,7 % | 7,0 % |
| Kolmiot+ | 12,36 | 990 €/kk 80 m² |
8,5 % | 5,2 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 7 282 | ▲ +8,2 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 48 | ▲ +4 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 23k | ▼ −13 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 28 % | ≈ −1 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 82 % | ▼ −6 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 61 % | ▲ +23 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 56 | ▼ −29 % vs. koko maa |
Muut alueet – Kuopio
- 70100 Kuopio Keskus 2 418 €/m²
- 70110 Etu-Niirala 2 586 €/m²
- 70150 Neulamäki 1 093 €/m²
- 70200 Puijonlaakso 1 692 €/m²
- 70260 Julkula 1 566 €/m²
- 70340 Inkilänmäki 1 880 €/m²
- 70420 Päiväranta 1 106 €/m²
- 70600 Niirala-Huuhanmäki 2 294 €/m²
- 70700 Särkiniemi 1 523 €/m²
- 70780 Jynkkä 1 609 €/m²
- 70800 Pitkälahti 2 304 €/m²
- 70820 Litmanen 2 247 €/m²
- 70840 Jynkänmäki 2 730 €/m²
- 70870 Hiltulanlahti 224 665 €
- 70940 Jännevirta 232 818 €
- 71160 Riistavesi 167 692 €
- 71310 Vehmersalmi Keskus 117 923 €
- 71480 Kurkimäki 187 580 €
- 71520 Kaislastenlahti 245 251 €
- 71570 Syvänniemi 192 320 €
- 71720 Käärmelahti 181 070 €
- 71730 Kinnulanlahti 138 222 €
- 71750 Maaninka Keskus 150 993 €
- 72100 Karttula Keskus 119 200 €
Kuopio – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 70500
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 70500?
Männistö (Kuopio) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 493 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (284 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 140 €/m², kaksiot 1 597 €/m², kolmiot+ 1 736 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 70500?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 597 €/m²) noin 88 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 70500?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 10,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 70500?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,7 %: Kuopio-alueen keskivuokra 14,25 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 597 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Millainen alue 70500 Männistö on?
Alueella asuu 7 282 ihmistä (2024), keski-ikä on 48 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 22 884 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 28 %. Väkiluku on kasvanut 8 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.