Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Inkilänmäki 70340

Kuopio · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 726
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
28
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
9,1 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
3 873
asukasta (2024)
Inkilänmäki, postinumero 70340, Kuopio: asuntojen keskineliöhinta 1 726 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: inkilänmäki on kaupungin 14 alueesta 8. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 70340 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 1 880 14 – 103 000 €
55 m²
Kolmiot+ 1 571 14 – 126 000 €
80 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 70340 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 163 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

06121824 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot21Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 6, kaksiot 10)Q3/23: 11 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/23: 7 kauppaa (kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 1)Q1/24: 12 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 5, kaksiot 5)Q2/24: 14 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 7, kaksiot 5)Q3/24: 9 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 4, kaksiot 1, yksiöt 2)Q4/24: 11 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 4, kaksiot 5)Q1/25: 16 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 6, kaksiot 5, yksiöt 3)Q2/25: 18 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 7, yksiöt 2)Q3/25: 14 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 3, kaksiot 6, yksiöt 2)Q4/25: 12 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 6, kaksiot 5)Q1/26*: 21 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 8, kaksiot 7, yksiöt 2)
06121824Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot21Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 6, kaksiot 10)Q3/23: 11 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/23: 7 kauppaa (kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 1)Q1/24: 12 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 5, kaksiot 5)Q2/24: 14 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 7, kaksiot 5)Q3/24: 9 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 4, kaksiot 1, yksiöt 2)Q4/24: 11 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 4, kaksiot 5)Q1/25: 16 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 6, kaksiot 5, yksiöt 3)Q2/25: 18 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 7, yksiöt 2)Q3/25: 14 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 3, kaksiot 6, yksiöt 2)Q4/25: 12 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 6, kaksiot 5)Q1/26*: 21 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 8, kaksiot 7, yksiöt 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 70340 on tehty 10 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 168 200 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,6 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

70 000165 000260 000355 00020182020202220242026Omakotitalot
70 000165 000260 000355 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 101 000 3
2025 222 000 4
2024 163 667 3
2021 323 375 4
2020 241 500 4
2019 175 000 4
2018 172 400 5
2017 202 500 4
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kuopio-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 14,25 780 €/kk
55 m²
9,1 % 6,0 %
Kolmiot+ 12,36 990 €/kk
80 m²
9,4 % 5,7 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta3 873▲ +10,9 % / 10 v
Keski-ikä vuotta43≈ −1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat25k▼ −7 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista29 %≈ +0 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta84 %▼ −5 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista53 %▲ +15 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²66▼ −16 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
2 9003 6004 2002010201520202024
2 9003 6004 200'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Kuopio

Kuopio – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 70340

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 70340?

Inkilänmäki (Kuopio) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 726 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (28 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 880 €/m², kolmiot+ 1 571 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 70340?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 880 €/m²) noin 103 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 70340?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,1 %: Kuopio-alueen keskivuokra 14,25 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 880 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 70340?

Inkilänmäki (Kuopio) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 168 200 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (10 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 70340?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 70340 Inkilänmäki on?

Alueella asuu 3 873 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 579 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on kasvanut 11 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä