Jynkänmäki 70840
Kuopio · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 70840 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 3 172 | 8 | – | 102 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 2 560 | 56 | −7,0 % | 141 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 2 876 | 33 | −3,3 % | 230 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 2 730 | 81 | +1,0 % | 232 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 70840 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 533 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 70840 on tehty 30 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 530 037 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 560 929 | 7 |
| 2025 | 554 240 | 15 |
| 2024 | 457 625 | 8 |
| 2023 | 582 667 | 6 |
| 2022 | 534 313 | 14 |
| 2021 | 562 250 | 18 |
| 2020 | 443 083 | 12 |
| 2019 | 387 000 | 15 |
| 2018 | 456 889 | 9 |
| 2017 | 439 800 | 10 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kuopio-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 19,66 | 630 €/kk 32 m² |
7,4 % | 5,6 % |
| Kaksiot | 14,25 | 780 €/kk 55 m² |
6,7 % | 4,4 % |
| Kolmiot+ | 12,36 | 990 €/kk 80 m² |
5,2 % | 3,1 % |
| Rivitalot | 12,36 | 1 050 €/kk 85 m² |
5,4 % | 3,7 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, nuori väestö.
| Väkiluku asukasta | 9 446 | ▲ +62,7 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 36 | ▼ −8 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 31k | ▲ +19 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 41 % | ▲ +12 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 94 % | ▲ +6 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 38 % | ≈ +0 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 85 | ▲ +8 % vs. koko maa |
Muut alueet – Kuopio
- 70100 Kuopio Keskus 2 418 €/m²
- 70110 Etu-Niirala 2 586 €/m²
- 70150 Neulamäki 1 093 €/m²
- 70200 Puijonlaakso 1 692 €/m²
- 70260 Julkula 1 566 €/m²
- 70340 Inkilänmäki 1 880 €/m²
- 70420 Päiväranta 1 106 €/m²
- 70500 Männistö 1 597 €/m²
- 70600 Niirala-Huuhanmäki 2 294 €/m²
- 70700 Särkiniemi 1 523 €/m²
- 70780 Jynkkä 1 609 €/m²
- 70800 Pitkälahti 2 304 €/m²
- 70820 Litmanen 2 247 €/m²
- 70870 Hiltulanlahti 224 665 €
- 70940 Jännevirta 232 818 €
- 71160 Riistavesi 167 692 €
- 71310 Vehmersalmi Keskus 117 923 €
- 71480 Kurkimäki 187 580 €
- 71520 Kaislastenlahti 245 251 €
- 71570 Syvänniemi 192 320 €
- 71720 Käärmelahti 181 070 €
- 71730 Kinnulanlahti 138 222 €
- 71750 Maaninka Keskus 150 993 €
- 72100 Karttula Keskus 119 200 €
Kuopio – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 70840
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 70840?
Jynkänmäki (Kuopio) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 724 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (178 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 3 172 €/m², kaksiot 2 560 €/m², kolmiot+ 2 876 €/m², rivitalot 2 730 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 70840?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 560 €/m²) noin 141 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 70840?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 70840?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,7 %: Kuopio-alueen keskivuokra 14,25 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 560 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 70840?
Jynkänmäki (Kuopio) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 530 037 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (30 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 70840?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 70840 Jynkänmäki on?
Alueella asuu 9 446 ihmistä (2024), keski-ikä on 36 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 31 428 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 41 %. Väkiluku on kasvanut 63 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.