Loutti 04400
Järvenpää · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 04400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 2 703 | 32 | ±0 % | 86 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 2 222 | 57 | −1,3 % | 122 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 908 | 45 | −13,1 % | 153 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 2 807 | 45 | ±0 % | 239 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 04400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 524 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 04400 on tehty 37 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 381 622 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 371 000 | 10 |
| 2025 | 390 000 | 19 |
| 2024 | 375 000 | 8 |
| 2023 | 283 429 | 7 |
| 2022 | 349 235 | 17 |
| 2021 | 362 589 | 28 |
| 2020 | 326 571 | 14 |
| 2019 | 287 063 | 11 |
| 2018 | 298 804 | 23 |
| 2017 | 293 333 | 12 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Järvenpää-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 20,44 | 650 €/kk 32 m² |
9,1 % | 6,9 % |
| Kaksiot | 15,63 | 860 €/kk 55 m² |
8,4 % | 5,8 % |
| Kolmiot+ | 14,23 | 1 140 €/kk 80 m² |
8,9 % | 5,9 % |
| Rivitalot | 14,23 | 1 210 €/kk 85 m² |
6,1 % | 4,4 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 11 791 | ▲ +23,6 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 45 | ≈ +1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 28k | ▲ +8 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 33 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 87 % | ▼ −1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 42 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 68 | ▼ −13 % vs. koko maa |
Muut alueet – Järvenpää
- 04410 Järvenpää Keskus 2 511 €/m²
- 04420 Kyrölä 2 838 €/m²
- 04430 Kinnari-Mikonkorpi 2 735 €/m²
- 04440 Jamppa 2 292 €/m²
- 04460 Nummenkylä 317 500 €
- 04480 Haarajoki 310 635 €
Järvenpää – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 04400
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 04400?
Loutti (Järvenpää) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 376 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (179 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 2 703 €/m², kaksiot 2 222 €/m², kolmiot+ 1 908 €/m², rivitalot 2 807 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 04400?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 222 €/m²) noin 122 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 04400?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 04400?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,4 %: Järvenpää-alueen keskivuokra 15,63 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 222 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 04400?
Loutti (Järvenpää) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 381 622 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (37 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 04400?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 04400 Loutti on?
Alueella asuu 11 791 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 457 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 33 %. Väkiluku on kasvanut 24 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.