Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Jamppa 04440

Järvenpää · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 292
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
7
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,5 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
4 136
asukasta (2024)
Jamppa, postinumero 04440, Järvenpää: asuntojen keskineliöhinta 2 292 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: jamppa on lähimmästä 24 alueesta 12. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 04440 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 292 7 – 195 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 04440 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 109 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

036912 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot11Q2/23: 10 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 6, yksiöt 1)Q3/23: 11 kauppaa (rivitalot 1, kaksiot 6, yksiöt 4)Q4/23: 10 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 1)Q1/24: 6 kauppaa (rivitalot 1, kaksiot 3, yksiöt 2)Q2/24: 11 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 6, yksiöt 2)Q3/24: 6 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q4/24: 9 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, yksiöt 1)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)Q2/25: 9 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 2)Q3/25: 9 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 2)Q4/25: 11 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 3)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 2, yksiöt 1)
036912Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot11Q2/23: 10 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 6, yksiöt 1)Q3/23: 11 kauppaa (rivitalot 1, kaksiot 6, yksiöt 4)Q4/23: 10 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 1)Q1/24: 6 kauppaa (rivitalot 1, kaksiot 3, yksiöt 2)Q2/24: 11 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 6, yksiöt 2)Q3/24: 6 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q4/24: 9 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, yksiöt 1)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)Q2/25: 9 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 2)Q3/25: 9 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 2)Q4/25: 11 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 3)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 2, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 04440 on tehty 24 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 330 271 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,6 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

215 000280 000350 000415 00020182020202220242026Omakotitalot
215 000280 000350 000415 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 238 750 4
2025 391 571 14
2024 248 250 6
2023 265 286 7
2022 281 800 14
2021 298 900 10
2020 338 067 12
2019 288 846 13
2018 290 500 20
2017 258 583 12
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Järvenpää-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 14,23 1 210 €/kk
85 m²
7,5 % 5,4 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta4 136▼ −5,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta43≈ −1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat26k▼ −3 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista20 %▼ −9 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta81 %▼ −7 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista53 %▲ +15 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²70▼ −11 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 1004 3004 5002010201520202024
4 1004 3004 500'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Järvenpää

Järvenpää – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 04440

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 04440?

Jamppa (Järvenpää) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 292 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (7 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 04440?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 292 €/m²) noin 195 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 04440?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,5 %: Järvenpää-alueen keskivuokra 14,23 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 292 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 04440?

Jamppa (Järvenpää) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 330 271 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (24 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 04440?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 04440 Jamppa on?

Alueella asuu 4 136 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 502 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 20 %. Väkiluku on vähentynyt 5 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä