Kinnari-Mikonkorpi 04430
Järvenpää · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 04430 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 2 735 | 102 | ±0 % | 232 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 04430 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 289 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 04430 on tehty 51 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 358 520 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,9 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 322 853 | 17 |
| 2025 | 368 750 | 20 |
| 2024 | 387 214 | 14 |
| 2023 | 402 906 | 16 |
| 2022 | 308 387 | 31 |
| 2021 | 337 226 | 31 |
| 2020 | 310 343 | 32 |
| 2019 | 307 974 | 31 |
| 2018 | 282 300 | 30 |
| 2017 | 286 737 | 38 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Järvenpää-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 14,23 | 1 210 €/kk 85 m² |
6,2 % | 4,5 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 9 790 | ▲ +7,9 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 42 | ▼ −2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 32k | ▲ +20 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 34 % | ▲ +5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 93 % | ▲ +5 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 27 % | ▼ −11 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 87 | ▲ +11 % vs. koko maa |
Muut alueet – Järvenpää
- 04400 Loutti 2 222 €/m²
- 04410 Järvenpää Keskus 2 511 €/m²
- 04420 Kyrölä 2 838 €/m²
- 04440 Jamppa 2 292 €/m²
- 04460 Nummenkylä 317 500 €
- 04480 Haarajoki 310 635 €
Järvenpää – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 04430
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 04430?
Kinnari-Mikonkorpi (Järvenpää) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 735 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (102 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 04430?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 735 €/m²) noin 232 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 04430?
Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 04430?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,2 %: Järvenpää-alueen keskivuokra 14,23 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 735 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,5 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 04430?
Kinnari-Mikonkorpi (Järvenpää) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 358 520 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (51 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 04430?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 04430 Kinnari-Mikonkorpi on?
Alueella asuu 9 790 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 31 597 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 34 %. Väkiluku on kasvanut 8 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.