Järvenpää Keskus 04410
Järvenpää · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 04410 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 2 782 | 16 | – | 89 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 2 566 | 16 | −0,7 % | 141 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 2 067 | 21 | −13,8 % | 165 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 2 511 | 75 | ±0 % | 213 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 04410 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 491 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 04410 on tehty 35 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 326 857 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 473 300 | 10 |
| 2025 | 249 714 | 14 |
| 2024 | 291 909 | 11 |
| 2023 | 269 125 | 16 |
| 2022 | 285 286 | 20 |
| 2021 | 270 025 | 28 |
| 2020 | 276 522 | 23 |
| 2019 | 231 239 | 23 |
| 2018 | 244 156 | 16 |
| 2017 | 255 738 | 21 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Järvenpää-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 20,44 | 650 €/kk 32 m² |
8,8 % | 6,7 % |
| Kaksiot | 15,63 | 860 €/kk 55 m² |
7,3 % | 5,0 % |
| Kolmiot+ | 14,23 | 1 140 €/kk 80 m² |
8,3 % | 5,4 % |
| Rivitalot | 14,23 | 1 210 €/kk 85 m² |
6,8 % | 5,0 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 12 744 | ▲ +29,5 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 42 | ▼ −2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 27k | ▲ +4 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 26 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 86 % | ▼ −2 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 50 % | ▲ +13 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 66 | ▼ −16 % vs. koko maa |
Muut alueet – Järvenpää
- 04400 Loutti 2 222 €/m²
- 04420 Kyrölä 2 838 €/m²
- 04430 Kinnari-Mikonkorpi 2 735 €/m²
- 04440 Jamppa 2 292 €/m²
- 04460 Nummenkylä 317 500 €
- 04480 Haarajoki 310 635 €
Järvenpää – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 04410
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 04410?
Järvenpää Keskus (Järvenpää) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 479 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (128 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 2 782 €/m², kaksiot 2 566 €/m², kolmiot+ 2 067 €/m², rivitalot 2 511 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 04410?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 566 €/m²) noin 141 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 04410?
Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 04410?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,3 %: Järvenpää-alueen keskivuokra 15,63 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 566 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 04410?
Järvenpää Keskus (Järvenpää) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 326 857 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (35 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 04410?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 04410 Järvenpää Keskus on?
Alueella asuu 12 744 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 323 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 26 %. Väkiluku on kasvanut 30 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.