Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Kyrölä 04420

Järvenpää · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 838
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+4,0 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
61
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,0 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
4 319
asukasta (2024)
Kyrölä, postinumero 04420, Järvenpää: asuntojen keskineliöhinta 2 838 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: kyrölä on lähimmästä 24 alueesta 7. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 04420 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 838 61 +4,0 % 241 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

2 3502 6002 8003 050Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
2 3502 6002 8003 050Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 04420 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 191 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

08162432 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot24Q2/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q3/23: 18 kauppaa (rivitalot 17, yksiöt 1)Q4/23: 24 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 1)Q1/24: 12 kauppaa (rivitalot 11, yksiöt 1)Q2/24: 19 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 1)Q3/24: 19 kauppaa (rivitalot 19)Q4/24: 20 kauppaa (rivitalot 19, kaksiot 1)Q1/25: 10 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1)Q2/25: 14 kauppaa (rivitalot 14)Q3/25: 19 kauppaa (rivitalot 19)Q4/25: 16 kauppaa (rivitalot 16)Q1/26*: 12 kauppaa (rivitalot 12)
08162432Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot24Q2/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q3/23: 18 kauppaa (rivitalot 17, yksiöt 1)Q4/23: 24 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 1)Q1/24: 12 kauppaa (rivitalot 11, yksiöt 1)Q2/24: 19 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 1)Q3/24: 19 kauppaa (rivitalot 19)Q4/24: 20 kauppaa (rivitalot 19, kaksiot 1)Q1/25: 10 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1)Q2/25: 14 kauppaa (rivitalot 14)Q3/25: 19 kauppaa (rivitalot 19)Q4/25: 16 kauppaa (rivitalot 16)Q1/26*: 12 kauppaa (rivitalot 12)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 04420 on tehty 25 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 333 480 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,8 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

200 000270 000345 000415 00020182020202220242026Omakotitalot
200 000270 000345 000415 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 373 200 5
2025 309 500 10
2024 337 600 10
2023 364 000 10
2022 272 417 6
2021 309 423 13
2020 298 100 10
2019 247 455 11
2018 389 875 8
2017 225 542 12
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Järvenpää-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 14,23 1 210 €/kk
85 m²
6,0 % 4,4 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta4 319▲ +14,2 % / 10 v
Keski-ikä vuotta40▼ −4 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat32k▲ +22 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista35 %▲ +6 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta93 %▲ +5 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista21 %▼ −17 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²83▲ +6 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
3 7004 0004 4002010201520202024
3 7004 0004 400'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Järvenpää

Järvenpää – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 04420

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 04420?

Kyrölä (Järvenpää) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 838 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (61 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 04420?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 838 €/m²) noin 241 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 04420?

Alueen neliöhinta on noussut noin 4,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 04420?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,0 %: Järvenpää-alueen keskivuokra 14,23 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 838 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 04420?

Kyrölä (Järvenpää) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 333 480 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (25 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 04420?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 04420 Kyrölä on?

Alueella asuu 4 319 ihmistä (2024), keski-ikä on 40 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 32 102 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 35 %. Väkiluku on kasvanut 14 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä