Paavola-Vaivero 05880
Hyvinkää · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 05880 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kolmiot+ | 777 | 7 | – | 62 000 € 80 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 05880 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 112 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 05880 on tehty 11 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 180 636 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −1,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2025 | 179 333 | 3 |
| 2024 | 181 125 | 8 |
| 2023 | 178 600 | 5 |
| 2022 | 178 563 | 8 |
| 2021 | 206 857 | 7 |
| 2020 | 173 000 | 4 |
| 2019 | 207 750 | 4 |
| 2018 | 198 722 | 9 |
| 2017 | 191 500 | 6 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Hyvinkää-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kolmiot+ | 12,70 | 1 020 €/kk 80 m² |
19,6 % | 12,1 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 3 384 | ▼ −3,8 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 45 | ≈ +1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 24k | ▼ −8 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 18 % | ▼ −11 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 80 % | ▼ −8 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 50 % | ▲ +12 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 70 | ▼ −10 % vs. koko maa |
Muut alueet – Hyvinkää
- 05460 Hakalanmäki-Hakala 1 825 €/m²
- 05800 Hyvinkää Keskus 2 017 €/m²
- 05810 Martti 2 330 €/m²
- 05820 Mustamännistö 2 698 €/m²
- 05830 Kirjavatolppa-Kruununpuisto 1 797 €/m²
- 05840 Hyvinkäänkylä-Vehkoja 1 547 €/m²
- 05900 Vieremä 1 719 €/m²
- 05440 Hyvinkää 447 214 €
- 05510 Päivärinta 194 786 €
- 05620 Noppo 243 933 €
- 05860 Talvisilta 188 072 €
Hyvinkää – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 05880
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 05880?
Paavola-Vaivero (Hyvinkää) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 777 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (7 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko kolmio maksaa alueella 05880?
Tyypillinen 80 m²:n kolmio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (777 €/m²) noin 62 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 05880?
Kolmiot+ laskennallinen bruttovuokratuotto on 19,6 %: Hyvinkää-alueen keskivuokra 12,70 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 777 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 12,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 05880?
Paavola-Vaivero (Hyvinkää) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 180 636 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (11 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 05880?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 1,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 05880 Paavola-Vaivero on?
Alueella asuu 3 384 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 156 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 18 %. Väkiluku on vähentynyt 4 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.