Hyvinkäänkylä-Vehkoja 05840
Hyvinkää · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 05840 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 547 | 6 | −7,4 % | 131 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 05840 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 108 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 05840 on tehty 17 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 302 082 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +5,3 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 293 600 | 5 |
| 2025 | 329 733 | 6 |
| 2024 | 281 500 | 6 |
| 2023 | 344 333 | 3 |
| 2022 | 424 100 | 3 |
| 2021 | 242 885 | 13 |
| 2020 | 236 000 | 7 |
| 2019 | 228 250 | 8 |
| 2018 | 257 300 | 5 |
| 2017 | 219 083 | 12 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Hyvinkää-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 12,70 | 1 080 €/kk 85 m² |
9,9 % | 6,8 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 3 505 | ▼ −8,8 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 44 | ≈ +0 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 28k | ▲ +8 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 25 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 89 % | ▲ +1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 30 % | ▼ −8 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 83 | ▲ +5 % vs. koko maa |
Muut alueet – Hyvinkää
- 05460 Hakalanmäki-Hakala 1 825 €/m²
- 05800 Hyvinkää Keskus 2 017 €/m²
- 05810 Martti 2 330 €/m²
- 05820 Mustamännistö 2 698 €/m²
- 05830 Kirjavatolppa-Kruununpuisto 1 797 €/m²
- 05880 Paavola-Vaivero 777 €/m²
- 05900 Vieremä 1 719 €/m²
- 05440 Hyvinkää 447 214 €
- 05510 Päivärinta 194 786 €
- 05620 Noppo 243 933 €
- 05860 Talvisilta 188 072 €
Hyvinkää – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 05840
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 05840?
Hyvinkäänkylä-Vehkoja (Hyvinkää) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 547 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (6 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 05840?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 547 €/m²) noin 131 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 05840?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 7,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 05840?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,9 %: Hyvinkää-alueen keskivuokra 12,70 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 547 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 05840?
Hyvinkäänkylä-Vehkoja (Hyvinkää) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 302 082 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (17 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 05840?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 5,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 05840 Hyvinkäänkylä-Vehkoja on?
Alueella asuu 3 505 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 458 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 25 %. Väkiluku on vähentynyt 9 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.