Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Martti 05810

Hyvinkää · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 330
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
±0 %
hintakehitys / vuosi
≈ vakaa
Kauppoja
29
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,5 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
5 544
asukasta (2024)
Martti, postinumero 05810, Hyvinkää: asuntojen keskineliöhinta 2 330 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: martti on kaupungin 8 alueesta 2. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 05810 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 330 29 ±0 % 198 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

2 0002 2502 4502 700Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
2 0002 2502 4502 700Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 05810 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 121 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

05101520 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot16Q2/23: 8 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 1, yksiöt 1)Q3/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/23: 12 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q1/24: 8 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 2)Q3/24: 8 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 1)Q4/24: 8 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/25: 16 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/25: 10 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 1)Q3/25: 14 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 3)Q4/25: 10 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 1)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1)
05101520Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot16Q2/23: 8 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 1, yksiöt 1)Q3/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/23: 12 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q1/24: 8 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 2)Q3/24: 8 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 1)Q4/24: 8 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/25: 16 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/25: 10 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 1)Q3/25: 14 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 3)Q4/25: 10 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 1)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 05810 on tehty 37 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 367 492 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,2 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

335 000370 000405 000445 00020182020202220242026Omakotitalot
335 000370 000405 000445 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 371 250 8
2025 368 632 19
2024 362 320 10
2023 396 389 9
2022 430 375 20
2021 409 463 27
2020 370 773 22
2019 348 278 18
2018 345 413 16
2017 360 059 17
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Hyvinkää-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 12,70 1 080 €/kk
85 m²
6,5 % 4,5 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta5 544≈ −0,1 % / 10 v
Keski-ikä vuotta38▼ −6 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat32k▲ +21 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista33 %▲ +3 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +3 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista41 %▲ +3 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²94▲ +20 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
5 1005 5005 9002010201520202024
5 1005 5005 900'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Hyvinkää

Hyvinkää – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 05810

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 05810?

Martti (Hyvinkää) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 330 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (29 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 05810?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 330 €/m²) noin 198 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 05810?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 05810?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,5 %: Hyvinkää-alueen keskivuokra 12,70 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 330 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,5 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 05810?

Martti (Hyvinkää) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 367 492 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (37 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 05810?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 05810 Martti on?

Alueella asuu 5 544 ihmistä (2024), keski-ikä on 38 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 31 855 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 33 %. Väkiluku on vähentynyt 0 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä