Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Vetokannas 65230

Vaasa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 722
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−4,4 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
26
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,5 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
5 606
asukasta (2024)
Vetokannas, postinumero 65230, Vaasa: asuntojen keskineliöhinta 1 722 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: vetokannas on lähimmästä 24 alueesta 11. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 65230 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 722 26 −4,4 % 146 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 4501 7001 9002 100Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 4501 7001 9002 100Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 65230 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 131 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

05101520 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot16Q2/23: 7 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q3/23: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 2)Q4/23: 10 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 2)Q1/24: 8 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 2, kaksiot 3)Q2/24: 16 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 3)Q3/24: 14 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 3)Q4/24: 8 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/25: 6 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 3, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/25: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 1)Q3/25: 11 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 4)Q4/25: 15 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/26*: 14 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 2)
05101520Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot16Q2/23: 7 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q3/23: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 2)Q4/23: 10 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 2)Q1/24: 8 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 2, kaksiot 3)Q2/24: 16 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 3)Q3/24: 14 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 3)Q4/24: 8 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/25: 6 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 3, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/25: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 1)Q3/25: 11 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 4)Q4/25: 15 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/26*: 14 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 65230 on tehty 45 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 216 425 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

160 000200 000240 000285 00020182020202220242026Omakotitalot
160 000200 000240 000285 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 211 000 6
2025 177 461 22
2024 268 765 17
2023 228 442 15
2022 186 182 11
2021 240 630 23
2020 203 914 22
2019 173 600 10
2018 248 067 15
2017 216 147 17
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vaasa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 10,70 910 €/kk
85 m²
7,5 % 4,8 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta5 606▼ −5,2 % / 10 v
Keski-ikä vuotta42▼ −2 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat28k▲ +7 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista33 %▲ +4 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta92 %▲ +3 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista33 %▼ −5 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²90▲ +15 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
5 4005 7006 1002010201520202024
5 4005 7006 100'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Vaasa

Vaasa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 65230

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 65230?

Vetokannas (Vaasa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 722 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (26 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 65230?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 722 €/m²) noin 146 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 65230?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 4,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 65230?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,5 %: Vaasa-alueen keskivuokra 10,70 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 722 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 65230?

Vetokannas (Vaasa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 216 425 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (45 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 65230?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 65230 Vetokannas on?

Alueella asuu 5 606 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 072 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 33 %. Väkiluku on vähentynyt 5 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä