Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Palosaari 65200

Vaasa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 844
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−2,9 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
95
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
8,3 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
6 350
asukasta (2024)
Palosaari, postinumero 65200, Vaasa: asuntojen keskineliöhinta 1 844 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: palosaari on lähimmästä 24 alueesta 8. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 65200 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Yksiöt 2 235 16 −3,2 % 72 000 €
32 m²
Kaksiot 1 833 51 +4,2 % 101 000 €
55 m²
Kolmiot+ 1 640 28 −11,7 % 131 000 €
80 m²
Puuttuvista tyypeistä (rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 0501 6002 1502 700Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+
1 0501 6002 1502 700Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Yksiöt— Kaksiot— Kolmiot+
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 65200 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 320 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

015304560 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot48Q2/23: 20 kauppaa (kolmiot+ 6, kaksiot 7, yksiöt 7)Q3/23: 26 kauppaa (kolmiot+ 6, kaksiot 13, yksiöt 7)Q4/23: 17 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 5, kaksiot 7, yksiöt 4)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 3)Q2/24: 21 kauppaa (kolmiot+ 9, kaksiot 6, yksiöt 6)Q3/24: 48 kauppaa (kolmiot+ 10, kaksiot 25, yksiöt 13)Q4/24: 26 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 13, yksiöt 4)Q1/25: 40 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 11, kaksiot 20, yksiöt 8)Q2/25: 22 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 4, kaksiot 12, yksiöt 3)Q3/25: 36 kauppaa (kolmiot+ 9, kaksiot 18, yksiöt 9)Q4/25: 23 kauppaa (kolmiot+ 12, kaksiot 6, yksiöt 5)Q1/26*: 30 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 7, kaksiot 15, yksiöt 7)
015304560Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot48Q2/23: 20 kauppaa (kolmiot+ 6, kaksiot 7, yksiöt 7)Q3/23: 26 kauppaa (kolmiot+ 6, kaksiot 13, yksiöt 7)Q4/23: 17 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 5, kaksiot 7, yksiöt 4)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 3)Q2/24: 21 kauppaa (kolmiot+ 9, kaksiot 6, yksiöt 6)Q3/24: 48 kauppaa (kolmiot+ 10, kaksiot 25, yksiöt 13)Q4/24: 26 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 13, yksiöt 4)Q1/25: 40 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 11, kaksiot 20, yksiöt 8)Q2/25: 22 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 4, kaksiot 12, yksiöt 3)Q3/25: 36 kauppaa (kolmiot+ 9, kaksiot 18, yksiöt 9)Q4/25: 23 kauppaa (kolmiot+ 12, kaksiot 6, yksiöt 5)Q1/26*: 30 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 7, kaksiot 15, yksiöt 7)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 65200 on tehty 12 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 410 100 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

170 000365 000555 000750 00020182020202220242026Omakotitalot
170 000365 000555 000750 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 681 333 3
2024 319 689 9
2022 339 200 5
2021 294 582 5
2020 266 500 6
2019 403 850 10
2018 237 167 6
2017 331 667 3
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vaasa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Yksiöt 17,40 560 €/kk
32 m²
9,3 % 6,7 %
Kaksiot 12,70 700 €/kk
55 m²
8,3 % 5,1 %
Kolmiot+ 10,70 860 €/kk
80 m²
7,8 % 4,3 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta6 350▲ +9,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta40▼ −4 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat20k▼ −24 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista28 %≈ −1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta90 %▲ +2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista67 %▲ +29 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²56▼ −29 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
5 4005 9006 5002010201520202024
5 4005 9006 500'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Vaasa

Vaasa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 65200

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 65200?

Palosaari (Vaasa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 844 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (95 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 2 235 €/m², kaksiot 1 833 €/m², kolmiot+ 1 640 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 65200?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 833 €/m²) noin 101 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 65200?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 2,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 65200?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,3 %: Vaasa-alueen keskivuokra 12,70 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 833 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 65200?

Palosaari (Vaasa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 410 100 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (12 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 65200?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 65200 Palosaari on?

Alueella asuu 6 350 ihmistä (2024), keski-ikä on 40 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 19 982 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 28 %. Väkiluku on kasvanut 9 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä