Huutoniemi 65320
Vaasa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 65320 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 1 323 | 6 | – | 42 000 € 32 m² |
| Kolmiot+ | 1 154 | 7 | – | 92 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 1 588 | 23 | +3,2 % | 135 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 65320 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 222 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 65320 on tehty 18 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 182 933 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,2 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 198 000 | 3 |
| 2025 | 186 527 | 11 |
| 2024 | 161 750 | 4 |
| 2023 | 163 167 | 6 |
| 2022 | 163 305 | 19 |
| 2021 | 177 454 | 13 |
| 2020 | 162 475 | 8 |
| 2019 | 138 805 | 9 |
| 2018 | 166 500 | 8 |
| 2017 | 127 611 | 9 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vaasa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 17,40 | 560 €/kk 32 m² |
15,8 % | 11,4 % |
| Kolmiot+ | 10,70 | 860 €/kk 80 m² |
11,1 % | 6,1 % |
| Rivitalot | 10,70 | 910 €/kk 85 m² |
8,1 % | 5,2 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 6 042 | ▼ −4,9 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 27k | ≈ +1 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 30 % | ≈ +1 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 90 % | ▲ +2 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 32 % | ▼ −6 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 81 | ▲ +3 % vs. koko maa |
Muut alueet – Vaasa
- 65100 Vaasa Keskus 2 275 €/m²
- 65200 Palosaari 1 833 €/m²
- 65230 Vetokannas 1 722 €/m²
- 65280 Gerby 1 858 €/m²
- 65300 Asevelikylä 2 443 €/m²
- 65350 Suvilahti 1 151 €/m²
- 65380 Vanha Vaasa 190 984 €
- 65410 Sundom 230 500 €
- 66500 Vähäkyrö Keskus 99 037 €
- 66510 Merikaarto 192 833 €
Vaasa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 65320
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 65320?
Huutoniemi (Vaasa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 460 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (36 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 323 €/m², kolmiot+ 1 154 €/m², rivitalot 1 588 €/m².
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 65320?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 588 €/m²) noin 135 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 65320?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 65320?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,1 %: Vaasa-alueen keskivuokra 10,70 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 588 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 65320?
Huutoniemi (Vaasa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 182 933 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (18 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 65320?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 65320 Huutoniemi on?
Alueella asuu 6 042 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 613 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on vähentynyt 5 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.