Gerby 65280
Vaasa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 65280 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 858 | 49 | +0,7 % | 158 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 65280 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 169 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 65280 on tehty 50 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 298 669 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +5,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 249 833 | 12 |
| 2025 | 320 048 | 21 |
| 2024 | 306 732 | 17 |
| 2023 | 248 130 | 17 |
| 2022 | 267 119 | 21 |
| 2021 | 323 133 | 15 |
| 2020 | 240 620 | 12 |
| 2019 | 162 182 | 11 |
| 2018 | 211 488 | 21 |
| 2017 | 215 706 | 17 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vaasa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 10,70 | 910 €/kk 85 m² |
6,9 % | 4,4 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 6 998 | ≈ +2,0 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 41 | ▼ −3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 31k | ▲ +18 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 40 % | ▲ +11 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 94 % | ▲ +6 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 18 % | ▼ −20 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 105 | ▲ +34 % vs. koko maa |
Muut alueet – Vaasa
- 65100 Vaasa Keskus 2 275 €/m²
- 65200 Palosaari 1 833 €/m²
- 65230 Vetokannas 1 722 €/m²
- 65300 Asevelikylä 2 443 €/m²
- 65320 Huutoniemi 1 588 €/m²
- 65350 Suvilahti 1 151 €/m²
- 65380 Vanha Vaasa 190 984 €
- 65410 Sundom 230 500 €
- 66500 Vähäkyrö Keskus 99 037 €
- 66510 Merikaarto 192 833 €
Vaasa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 65280
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 65280?
Gerby (Vaasa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 858 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (49 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 65280?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 858 €/m²) noin 158 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 65280?
Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 65280?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,9 %: Vaasa-alueen keskivuokra 10,70 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 858 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 65280?
Gerby (Vaasa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 298 669 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (50 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 65280?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 5,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 65280 Gerby on?
Alueella asuu 6 998 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 31 033 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 40 %. Väkiluku on kasvanut 2 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.