Lauritsala-Mälkiä 53300
Lappeenranta · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 53300 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 467 | 13 | – | 125 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 53300 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 130 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 53300 on tehty 50 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 128 245 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −2,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 157 806 | 9 |
| 2025 | 133 620 | 25 |
| 2024 | 103 219 | 16 |
| 2023 | 102 238 | 21 |
| 2022 | 130 408 | 31 |
| 2021 | 144 477 | 22 |
| 2020 | 149 515 | 27 |
| 2019 | 131 027 | 22 |
| 2018 | 130 613 | 38 |
| 2017 | 150 547 | 30 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Lappeenranta-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,81 | 1 000 €/kk 85 m² |
9,7 % | 6,5 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 7 142 | ▼ −7,1 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 46 | ▲ +2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 26k | ▼ −3 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 25 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 84 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 34 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 78 | ≈ −1 % vs. koko maa |
Muut alueet – Lappeenranta
- 53100 Lappeenranta keskus 1 949 €/m²
- 53550 Kourulanmäki 2 223 €/m²
- 53600 Kesämäki 1 919 €/m²
- 53810 Kuusimäki-Lavola 1 025 €/m²
- 53850 Skinnarila 1 618 €/m²
- 53900 Pallo-Tysterniemi-Leiri 2 890 €/m²
- 53200 Kaukas-Tirilä 152 389 €
- 53400 Laihia 177 672 €
- 53420 Mustola 192 688 €
- 53500 Parkkarila-Harapainen-Reijola 150 801 €
- 53650 Mattila-Kuusela 112 094 €
- 53950 Kivisalmi 167 143 €
- 54100 Joutseno Keskus 81 051 €
- 54120 Pulp 118 148 €
- 54300 Vilkjärvi 137 222 €
Lappeenranta – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 53300
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 53300?
Lauritsala-Mälkiä (Lappeenranta) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 467 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (13 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 53300?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 467 €/m²) noin 125 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 53300?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,7 %: Lappeenranta-alueen keskivuokra 11,81 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 467 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,5 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 53300?
Lauritsala-Mälkiä (Lappeenranta) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 128 245 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (50 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 53300?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 2,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 53300 Lauritsala-Mälkiä on?
Alueella asuu 7 142 ihmistä (2024), keski-ikä on 46 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 541 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 25 %. Väkiluku on vähentynyt 7 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.