Lappeenranta keskus 53100
Lappeenranta · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 53100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 2 398 | 59 | −3,2 % | 77 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 1 949 | 92 | −5,2 % | 107 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 2 024 | 55 | −6,2 % | 162 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 2 159 | 6 | – | 184 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 53100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 705 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 53100 on tehty 36 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 280 526 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +5,0 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2025 | 374 511 | 16 |
| 2024 | 205 338 | 20 |
| 2023 | 288 000 | 9 |
| 2022 | 239 857 | 14 |
| 2021 | 265 833 | 21 |
| 2020 | 198 000 | 10 |
| 2019 | 230 225 | 12 |
| 2018 | 203 000 | 19 |
| 2017 | 223 375 | 8 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Lappeenranta-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 17,74 | 570 €/kk 32 m² |
8,9 % | 6,4 % |
| Kaksiot | 13,51 | 740 €/kk 55 m² |
8,3 % | 5,3 % |
| Kolmiot+ | 11,81 | 940 €/kk 80 m² |
7,0 % | 4,1 % |
| Rivitalot | 11,81 | 1 000 €/kk 85 m² |
6,6 % | 4,4 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 11 238 | ▲ +11,1 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 49 | ▲ +5 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 24k | ▼ −8 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 33 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 88 % | ≈ −0 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 51 % | ▲ +13 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 58 | ▼ −27 % vs. koko maa |
Muut alueet – Lappeenranta
- 53300 Lauritsala-Mälkiä 1 467 €/m²
- 53550 Kourulanmäki 2 223 €/m²
- 53600 Kesämäki 1 919 €/m²
- 53810 Kuusimäki-Lavola 1 025 €/m²
- 53850 Skinnarila 1 618 €/m²
- 53900 Pallo-Tysterniemi-Leiri 2 890 €/m²
- 53200 Kaukas-Tirilä 152 389 €
- 53400 Laihia 177 672 €
- 53420 Mustola 192 688 €
- 53500 Parkkarila-Harapainen-Reijola 150 801 €
- 53650 Mattila-Kuusela 112 094 €
- 53950 Kivisalmi 167 143 €
- 54100 Joutseno Keskus 81 051 €
- 54120 Pulp 118 148 €
- 54300 Vilkjärvi 137 222 €
Lappeenranta – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 53100
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 53100?
Lappeenranta keskus (Lappeenranta) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 099 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (212 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 2 398 €/m², kaksiot 1 949 €/m², kolmiot+ 2 024 €/m², rivitalot 2 159 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 53100?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 949 €/m²) noin 107 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 53100?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 4,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 53100?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,3 %: Lappeenranta-alueen keskivuokra 13,51 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 949 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 53100?
Lappeenranta keskus (Lappeenranta) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 280 526 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (36 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 53100?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 5,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 53100 Lappeenranta keskus on?
Alueella asuu 11 238 ihmistä (2024), keski-ikä on 49 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 271 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 33 %. Väkiluku on kasvanut 11 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.