Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Kourulanmäki 53550

Lappeenranta · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 223
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
8
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,4 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
1 486
asukasta (2024)
Kourulanmäki, postinumero 53550, Lappeenranta: asuntojen keskineliöhinta 2 223 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: kourulanmäki on lähimmästä 24 alueesta 2. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 53550 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 223 8 – 189 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 53550 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 53 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

036912 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot9Q2/23: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q3/23: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q4/23: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q1/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/24: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q3/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/24: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q1/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/25: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q3/25: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 6)
036912Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Rivitalot9Q2/23: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q3/23: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q4/23: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q1/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/24: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q3/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/24: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q1/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/25: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q3/25: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 6)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 53550 on tehty 11 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 310 864 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +5,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

165 000220 000280 000335 00020182020202220242026Omakotitalot
165 000220 000280 000335 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 298 333 3
2024 315 563 8
2021 297 714 7
2020 264 000 3
2019 219 000 3
2018 182 667 3
2017 254 500 3
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Lappeenranta-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,81 1 000 €/kk
85 m²
6,4 % 4,3 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta1 486▲ +33,0 % / 10 v
Keski-ikä vuotta38▼ −6 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat30k▲ +14 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista34 %▲ +5 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta93 %▲ +5 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista22 %▼ −16 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²94▲ +20 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
8001 2001 6002010201520202024
8001 2001 600'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Lappeenranta

Lappeenranta – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 53550

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 53550?

Kourulanmäki (Lappeenranta) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 223 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 53550?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 223 €/m²) noin 189 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 53550?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,4 %: Lappeenranta-alueen keskivuokra 11,81 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 223 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 53550?

Kourulanmäki (Lappeenranta) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 310 864 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (11 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 53550?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 5,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 53550 Kourulanmäki on?

Alueella asuu 1 486 ihmistä (2024), keski-ikä on 38 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 980 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 34 %. Väkiluku on kasvanut 33 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä