Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Rytimäki 67400

Kokkola · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 928
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
13
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,2 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
4 713
asukasta (2024)
Rytimäki, postinumero 67400, Kokkola: asuntojen keskineliöhinta 1 928 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: rytimäki on lähimmästä 24 alueesta 4. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 67400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 928 13 – 164 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 67400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 55 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

036912 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*KaksiotRivitalot11Q2/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q3/23: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q4/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q3/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q4/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q1/25: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q2/25: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q3/25: 6 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1)Q4/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q1/26*: 1 kauppaa (rivitalot 1)
036912Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*KaksiotRivitalot11Q2/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q3/23: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q4/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q3/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q4/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q1/25: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q2/25: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q3/25: 6 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1)Q4/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q1/26*: 1 kauppaa (rivitalot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 67400 on tehty 53 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 196 712 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

170 000185 000195 000210 00020182020202220242026Omakotitalot
170 000185 000195 000210 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 188 357 7
2025 204 877 23
2024 191 090 23
2023 200 313 16
2022 200 147 32
2021 174 950 20
2020 185 714 14
2019 199 738 21
2018 185 067 15
2017 190 606 17
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kokkola-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 9,89 840 €/kk
85 m²
6,2 % 3,7 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta4 713≈ +1,9 % / 10 v
Keski-ikä vuotta39▼ −5 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat29k▲ +12 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista29 %≈ −0 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta94 %▲ +5 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista8 %▼ −30 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²111▲ +41 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 1004 5004 9002010201520202024
4 1004 5004 900'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Kokkola

Kokkola – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 67400

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 67400?

Rytimäki (Kokkola) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 928 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (13 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 67400?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 928 €/m²) noin 164 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 67400?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,2 %: Kokkola-alueen keskivuokra 9,89 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 928 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 67400?

Rytimäki (Kokkola) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 196 712 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (53 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 67400?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 67400 Rytimäki on?

Alueella asuu 4 713 ihmistä (2024), keski-ikä on 39 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 453 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on kasvanut 2 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä