Kirkonmäki-Isokylä 67700
Kokkola · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 67700 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 522 | 8 | −11,1 % | 129 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 67700 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 80 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 67700 on tehty 54 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 222 787 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 253 050 | 10 |
| 2025 | 226 417 | 24 |
| 2024 | 203 300 | 20 |
| 2023 | 181 341 | 22 |
| 2022 | 179 260 | 34 |
| 2021 | 167 859 | 35 |
| 2020 | 164 162 | 21 |
| 2019 | 184 260 | 20 |
| 2018 | 179 681 | 25 |
| 2017 | 214 616 | 23 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kokkola-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 9,89 | 840 €/kk 85 m² |
7,8 % | 4,7 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, nuori väestö.
| Väkiluku asukasta | 5 416 | ▲ +9,2 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 37 | ▼ −7 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 29k | ▲ +11 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 26 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 93 % | ▲ +5 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 15 % | ▼ −23 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 106 | ▲ +36 % vs. koko maa |
Muut alueet – Kokkola
- 67100 Kokkola Keskus 1 620 €/m²
- 67200 Kiviniitty-Tullimäki 1 673 €/m²
- 67300 Halkokari 2 529 €/m²
- 67400 Rytimäki 1 928 €/m²
- 67500 Sokoja 145 167 €
- 67600 Linnusperä-Kaustari 184 786 €
- 67800 Koivuhaka 202 557 €
- 67900 Ykspihjala 150 444 €
- 68300 Kälviä Keskus 143 939 €
- 68320 Ruotsalo 187 200 €
- 68550 Öja 89 350 €
Kokkola – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 67700
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 67700?
Kirkonmäki-Isokylä (Kokkola) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 522 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 67700?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 522 €/m²) noin 129 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 67700?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 11,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 67700?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,8 %: Kokkola-alueen keskivuokra 9,89 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 522 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 67700?
Kirkonmäki-Isokylä (Kokkola) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 222 787 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (54 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 67700?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 67700 Kirkonmäki-Isokylä on?
Alueella asuu 5 416 ihmistä (2024), keski-ikä on 37 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 185 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 26 %. Väkiluku on kasvanut 9 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.