Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Suorama 36220

Kangasala · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 968
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−3,5 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
29
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
8,9 %
brutto · kolmiot+
Väki­luku
5 490
asukasta (2024)
Suorama, postinumero 36220, Kangasala: asuntojen keskineliöhinta 1 968 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: suorama on lähimmästä 24 alueesta 22. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 36220 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kolmiot+ 1 584 15 – 127 000 €
80 m²
Rivitalot 2 380 14 – 202 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 36220 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 177 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

06121824 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot19Q2/23: 15 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 7, yksiöt 2)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 2)Q4/23: 14 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 6, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/24: 17 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 4, kaksiot 6)Q2/24: 17 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 3)Q3/24: 16 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 5, kaksiot 3)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 8, kaksiot 2)Q1/25: 14 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 4, kaksiot 6)Q2/25: 15 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/25: 15 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/25: 13 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 7, kaksiot 3, yksiöt 1)Q1/26*: 19 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 8, kaksiot 3, yksiöt 4)
06121824Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot19Q2/23: 15 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 7, yksiöt 2)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 2)Q4/23: 14 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 6, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/24: 17 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 4, kaksiot 6)Q2/24: 17 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 3)Q3/24: 16 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 5, kaksiot 3)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 8, kaksiot 2)Q1/25: 14 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 4, kaksiot 6)Q2/25: 15 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/25: 15 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/25: 13 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 7, kaksiot 3, yksiöt 1)Q1/26*: 19 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 8, kaksiot 3, yksiöt 4)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 36220 on tehty 45 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 253 911 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,6 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

185 000240 000290 000340 00020182020202220242026Omakotitalot
185 000240 000290 000340 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 323 429 7
2025 232 727 22
2024 252 625 16
2023 252 765 17
2022 232 856 17
2021 223 878 16
2020 206 706 18
2019 246 308 13
2018 204 333 15
2017 227 100 10
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kolmiot+ 11,76 940 €/kk
80 m²
8,9 % 5,2 %
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
5,9 % 4,0 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta5 490▲ +11,4 % / 10 v
Keski-ikä vuotta41▼ −3 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat26k≈ −0 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista26 %▼ −3 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta88 %≈ −0 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista43 %▲ +5 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²76▼ −3 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 7005 1005 6002010201520202024
4 7005 1005 600'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Kangasala

Kangasala – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 36220

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 36220?

Suorama (Kangasala) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 968 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (29 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kolmiot+ 1 584 €/m², rivitalot 2 380 €/m².

Paljonko kolmio maksaa alueella 36220?

Tyypillinen 80 m²:n kolmio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 584 €/m²) noin 127 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 36220?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 36220?

Kolmiot+ laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,9 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 584 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 36220?

Suorama (Kangasala) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 253 911 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (45 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 36220?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 36220 Suorama on?

Alueella asuu 5 490 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 289 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 26 %. Väkiluku on kasvanut 11 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä