Ruutana 36110
Kangasala · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 36110 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 2 290 | 20 | – | 195 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 36110 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 56 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 36110 on tehty 35 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 291 014 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 375 800 | 6 |
| 2025 | 286 133 | 15 |
| 2024 | 259 907 | 14 |
| 2023 | 246 680 | 22 |
| 2022 | 260 816 | 19 |
| 2021 | 248 474 | 39 |
| 2020 | 245 841 | 25 |
| 2019 | 227 467 | 23 |
| 2018 | 228 714 | 21 |
| 2017 | 226 958 | 24 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
6,2 % | 4,1 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, nuori väestö.
| Väkiluku asukasta | 2 906 | ▲ +3,3 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 37 | ▼ −7 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 32k | ▲ +22 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 35 % | ▲ +6 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 94 % | ▲ +6 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 4 % | ▼ −34 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 111 | ▲ +41 % vs. koko maa |
Muut alueet – Kangasala
- 36200 Kangasala Keskus 2 253 €/m²
- 36220 Suorama 1 584 €/m²
- 36240 Nattari 2 673 €/m²
- 36100 Kangasala Asemanseutu 306 024 €
- 36120 Suinula-Haviseva 167 319 €
- 36270 Huutijärvi 301 703 €
- 36420 Sahalahti Keskus 141 229 €
- 36430 Pakkala 118 988 €
Kangasala – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 36110
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 36110?
Ruutana (Kangasala) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 290 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (20 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 36110?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 290 €/m²) noin 195 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 36110?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,2 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 290 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 36110?
Ruutana (Kangasala) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 291 014 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (35 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 36110?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 36110 Ruutana on?
Alueella asuu 2 906 ihmistä (2024), keski-ikä on 37 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 32 239 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 35 %. Väkiluku on kasvanut 3 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.