Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Kangasala Keskus 36200

Kangasala · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 122
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−1,8 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
113
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
8,1 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
11 101
asukasta (2024)
Kangasala Keskus, postinumero 36200, Kangasala: asuntojen keskineliöhinta 2 122 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: kangasala Keskus on lähimmästä 24 alueesta 21. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 36200 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 1 961 35 ±0 % 108 000 €
55 m²
Kolmiot+ 2 046 22 +4,5 % 164 000 €
80 m²
Rivitalot 2 253 56 −1,9 % 192 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 3501 8002 3002 800Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*RivitalotKolmiot+Kaksiot
1 3501 8002 3002 800Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot— Kolmiot+— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 36200 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 370 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

015304560 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot40Q2/23: 32 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 7, kaksiot 5, yksiöt 3)Q3/23: 33 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 5)Q4/23: 34 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 9, kaksiot 7, yksiöt 1)Q1/24: 22 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 3)Q2/24: 31 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 5, kaksiot 10, yksiöt 2)Q3/24: 24 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/24: 30 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 2, kaksiot 13, yksiöt 6)Q1/25: 34 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 7, kaksiot 13, yksiöt 1)Q2/25: 34 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 7, kaksiot 11, yksiöt 2)Q3/25: 40 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 7, kaksiot 11, yksiöt 5)Q4/25: 30 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 8, kaksiot 6, yksiöt 3)Q1/26*: 26 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 3, kaksiot 7, yksiöt 4)
015304560Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot40Q2/23: 32 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 7, kaksiot 5, yksiöt 3)Q3/23: 33 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 5)Q4/23: 34 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 9, kaksiot 7, yksiöt 1)Q1/24: 22 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 3)Q2/24: 31 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 5, kaksiot 10, yksiöt 2)Q3/24: 24 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/24: 30 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 2, kaksiot 13, yksiöt 6)Q1/25: 34 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 7, kaksiot 13, yksiöt 1)Q2/25: 34 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 7, kaksiot 11, yksiöt 2)Q3/25: 40 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 7, kaksiot 11, yksiöt 5)Q4/25: 30 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 8, kaksiot 6, yksiöt 3)Q1/26*: 26 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 3, kaksiot 7, yksiöt 4)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 36200 on tehty 96 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 267 651 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

235 000255 000280 000305 00020182020202220242026Omakotitalot
235 000255 000280 000305 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 286 867 15
2025 274 324 37
2024 255 489 44
2023 288 530 33
2022 279 648 53
2021 295 431 62
2020 295 784 57
2019 241 960 51
2018 257 442 37
2017 278 150 40
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,24 730 €/kk
55 m²
8,1 % 5,1 %
Kolmiot+ 11,76 940 €/kk
80 m²
6,9 % 4,0 %
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
6,3 % 4,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta11 101▲ +10,9 % / 10 v
Keski-ikä vuotta45≈ +1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat27k▲ +3 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista32 %▲ +3 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +3 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista29 %▼ −9 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²88▲ +12 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
9 50010 40011 3002010201520202024
9 50010 40011 300'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Kangasala

Kangasala – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 36200

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 36200?

Kangasala Keskus (Kangasala) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 122 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (113 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 961 €/m², kolmiot+ 2 046 €/m², rivitalot 2 253 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 36200?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 961 €/m²) noin 108 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 36200?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 36200?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,1 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 961 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 36200?

Kangasala Keskus (Kangasala) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 267 651 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (96 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 36200?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 36200 Kangasala Keskus on?

Alueella asuu 11 101 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 234 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 32 %. Väkiluku on kasvanut 11 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä