Nattari 36240
Kangasala · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 36240 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 2 303 | 10 | – | 127 000 € 55 m² |
| Rivitalot | 2 673 | 38 | +1,9 % | 227 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 36240 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 245 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 36240 on tehty 24 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 319 334 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +4,0 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 213 667 | 6 |
| 2025 | 377 563 | 8 |
| 2024 | 336 150 | 10 |
| 2023 | 306 222 | 9 |
| 2022 | 333 279 | 14 |
| 2021 | 352 152 | 23 |
| 2020 | 294 375 | 20 |
| 2019 | 259 409 | 11 |
| 2018 | 290 100 | 15 |
| 2017 | 260 067 | 15 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 13,24 | 730 €/kk 55 m² |
6,9 % | 4,4 % |
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
5,3 % | 3,5 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 6 123 | ▲ +34,4 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 39 | ▼ −5 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 29k | ▲ +8 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 34 % | ▲ +5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 92 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 33 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 76 | ▼ −3 % vs. koko maa |
Muut alueet – Kangasala
- 36110 Ruutana 2 290 €/m²
- 36200 Kangasala Keskus 2 253 €/m²
- 36220 Suorama 1 584 €/m²
- 36100 Kangasala Asemanseutu 306 024 €
- 36120 Suinula-Haviseva 167 319 €
- 36270 Huutijärvi 301 703 €
- 36420 Sahalahti Keskus 141 229 €
- 36430 Pakkala 118 988 €
Kangasala – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 36240
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 36240?
Nattari (Kangasala) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 596 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (48 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 303 €/m², rivitalot 2 673 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 36240?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 303 €/m²) noin 127 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 36240?
Alueen neliöhinta on noussut noin 1,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 36240?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,9 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 303 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 36240?
Nattari (Kangasala) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 319 334 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (24 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 36240?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 4,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 36240 Nattari on?
Alueella asuu 6 123 ihmistä (2024), keski-ikä on 39 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 500 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 34 %. Väkiluku on kasvanut 34 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.