Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Kuhmalahti Keskus 36810

Kangasala · Omakotitalojen toteutuneet kauppahinnat ja alueen väestöprofiili Maanmittauslaitoksen ja Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 28.10.2026.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 36810 on tehty 9 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 122 667 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −1,6 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

65 000100 000135 000170 00020182020202220242026Omakotitalot
65 000100 000135 000170 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 157 500 4
2025 94 800 5
2023 117 333 3
2022 146 667 3
2021 79 667 6
2020 75 333 3
2019 87 160 3
2018 107 667 6
2017 135 975 4
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 36810 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 3 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

01234 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot1Q3/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)
01234Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Rivitalot1Q3/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto, siksi vaaleampi.

Alueen profiili

Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta506▼ −8,8 % / 10 v
Keski-ikä vuotta50▲ +6 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat24k▼ −7 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista21 %▼ −8 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta86 %▼ −3 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista19 %▼ −19 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²91▲ +16 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
5005006002010201520202024
500500600'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Kangasala

Kangasala – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 36810

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 36810?

Kuhmalahti Keskus (Kangasala) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 122 667 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (9 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 36810?

Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 1,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 36810 Kuhmalahti Keskus on?

Alueella asuu 506 ihmistä (2024), keski-ikä on 50 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 388 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 21 %. Väkiluku on vähentynyt 9 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä