Lammi kk 16900
Hämeenlinna · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 16900 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 767 | 7 | – | 65 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 16900 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 94 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 16900 on tehty 56 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 99 928 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −2,7 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 127 778 | 9 |
| 2025 | 107 796 | 27 |
| 2024 | 76 775 | 20 |
| 2023 | 98 759 | 20 |
| 2022 | 105 121 | 29 |
| 2021 | 136 912 | 29 |
| 2020 | 123 866 | 26 |
| 2019 | 92 731 | 13 |
| 2018 | 123 196 | 27 |
| 2017 | 112 556 | 18 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Hämeenlinna-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
18,4 % | 12,3 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 4 437 | ▼ −10,3 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 50 | ▲ +6 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 24k | ▼ −9 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 21 % | ▼ −8 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 87 % | ▼ −2 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 21 % | ▼ −17 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 92 | ▲ +17 % vs. koko maa |
Muut alueet – Hämeenlinna
- 13100 Hämeenlinna Keskus 2 043 €/m²
- 13130 Kauriala 1 585 €/m²
- 13200 Keinusaari 2 954 €/m²
- 13210 Hätilä 1 968 €/m²
- 13300 Käikälä 1 924 €/m²
- 13500 Jukola 1 843 €/m²
- 13600 Ojoinen 1 028 €/m²
- 13220 Sairio 175 500 €
- 13270 Ruununmylly 352 833 €
- 13430 Hattelmala 220 056 €
- 14300 Renko kk 136 962 €
- 14500 Iittala 136 103 €
- 14680 Alvettula 103 461 €
- 14700 Hauho kk 72 084 €
- 14820 Syrjäntaka 143 500 €
Hämeenlinna – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 16900
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 16900?
Lammi kk (Hämeenlinna) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 767 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (7 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 16900?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (767 €/m²) noin 65 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 16900?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 18,4 %: Hämeenlinna-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 767 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 12,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 16900?
Lammi kk (Hämeenlinna) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 99 928 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (56 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 16900?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 2,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 16900 Lammi kk on?
Alueella asuu 4 437 ihmistä (2024), keski-ikä on 50 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 929 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 21 %. Väkiluku on vähentynyt 10 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.