Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Kauriala 13130

Hämeenlinna · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 582
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−2,2 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
112
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
10,4 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
6 209
asukasta (2024)
Kauriala, postinumero 13130, Hämeenlinna: asuntojen keskineliöhinta 1 582 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: kauriala on kaupungin 8 alueesta 6. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 13130 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Yksiöt 1 459 6 – 47 000 €
32 m²
Kaksiot 1 585 73 −3,5 % 87 000 €
55 m²
Kolmiot+ 1 597 33 −0,9 % 128 000 €
80 m²
Puuttuvista tyypeistä (rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 3501 5501 7501 950Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*KaksiotKolmiot+
1 3501 5501 7501 950Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot— Kolmiot+
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä yksiöt Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 13130 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 362 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

020406080 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot57Q2/23: 28 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 11, kaksiot 10, yksiöt 4)Q3/23: 35 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 7, kaksiot 13, yksiöt 8)Q4/23: 29 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 5, kaksiot 12, yksiöt 5)Q1/24: 18 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 4)Q2/24: 30 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 9, kaksiot 10, yksiöt 7)Q3/24: 20 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 2)Q4/24: 24 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 7, kaksiot 12, yksiöt 2)Q1/25: 36 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 5, kaksiot 15, yksiöt 15)Q2/25: 32 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 10, kaksiot 13, yksiöt 6)Q3/25: 26 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 11, yksiöt 6)Q4/25: 57 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 8, kaksiot 38, yksiöt 8)Q1/26*: 27 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 9, kaksiot 11, yksiöt 3)
020406080Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot57Q2/23: 28 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 11, kaksiot 10, yksiöt 4)Q3/23: 35 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 7, kaksiot 13, yksiöt 8)Q4/23: 29 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 5, kaksiot 12, yksiöt 5)Q1/24: 18 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 4)Q2/24: 30 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 9, kaksiot 10, yksiöt 7)Q3/24: 20 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 2)Q4/24: 24 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 7, kaksiot 12, yksiöt 2)Q1/25: 36 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 5, kaksiot 15, yksiöt 15)Q2/25: 32 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 10, kaksiot 13, yksiöt 6)Q3/25: 26 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 11, yksiöt 6)Q4/25: 57 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 8, kaksiot 38, yksiöt 8)Q1/26*: 27 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 9, kaksiot 11, yksiöt 3)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 13130 on tehty 29 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 254 207 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

165 000205 000250 000295 00020182020202220242026Omakotitalot
165 000205 000250 000295 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 179 167 6
2025 277 833 18
2024 259 200 5
2023 223 528 18
2022 218 458 12
2021 259 600 15
2020 236 065 23
2019 179 273 11
2018 198 433 15
2017 225 222 9
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Hämeenlinna-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Yksiöt 18,62 600 €/kk
32 m²
15,3 % 11,3 %
Kaksiot 13,75 760 €/kk
55 m²
10,4 % 6,7 %
Kolmiot+ 11,76 940 €/kk
80 m²
8,8 % 5,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta6 209≈ +1,7 % / 10 v
Keski-ikä vuotta46▲ +2 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat25k▼ −4 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista30 %≈ +1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta88 %≈ −0 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista46 %▲ +8 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²65▼ −17 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6 0006 1006 2002010201520202024
6 0006 1006 200'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Hämeenlinna

Hämeenlinna – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 13130

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 13130?

Kauriala (Hämeenlinna) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 582 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (112 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 459 €/m², kaksiot 1 585 €/m², kolmiot+ 1 597 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 13130?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 585 €/m²) noin 87 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 13130?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 2,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 13130?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,4 %: Hämeenlinna-alueen keskivuokra 13,75 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 585 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 13130?

Kauriala (Hämeenlinna) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 254 207 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (29 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 13130?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 13130 Kauriala on?

Alueella asuu 6 209 ihmistä (2024), keski-ikä on 46 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 396 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on kasvanut 2 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä