Jukola 13500
Hämeenlinna · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 13500 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 840 | 8 | – | 46 000 € 55 m² |
| Rivitalot | 1 843 | 94 | ±0 % | 157 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 13500 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 634 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 13500 on tehty 78 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 219 240 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,2 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 214 725 | 20 |
| 2025 | 212 782 | 31 |
| 2024 | 230 000 | 27 |
| 2023 | 180 558 | 27 |
| 2022 | 230 321 | 28 |
| 2021 | 235 387 | 44 |
| 2020 | 179 809 | 21 |
| 2019 | 170 400 | 25 |
| 2018 | 226 231 | 26 |
| 2017 | 194 729 | 31 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Hämeenlinna-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 13,75 | 760 €/kk 55 m² |
19,6 % | 12,7 % |
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
7,7 % | 5,1 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 11 770 | ≈ −0,8 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 27k | ▲ +4 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 29 % | ≈ +0 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 90 % | ▲ +1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 33 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 87 | ▲ +10 % vs. koko maa |
Muut alueet – Hämeenlinna
- 13100 Hämeenlinna Keskus 2 043 €/m²
- 13130 Kauriala 1 585 €/m²
- 13200 Keinusaari 2 954 €/m²
- 13210 Hätilä 1 968 €/m²
- 13300 Käikälä 1 924 €/m²
- 13600 Ojoinen 1 028 €/m²
- 16900 Lammi kk 767 €/m²
- 13220 Sairio 175 500 €
- 13270 Ruununmylly 352 833 €
- 13430 Hattelmala 220 056 €
- 14300 Renko kk 136 962 €
- 14500 Iittala 136 103 €
- 14680 Alvettula 103 461 €
- 14700 Hauho kk 72 084 €
- 14820 Syrjäntaka 143 500 €
Hämeenlinna – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 13500
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 13500?
Jukola (Hämeenlinna) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 764 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (102 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 840 €/m², rivitalot 1 843 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 13500?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (840 €/m²) noin 46 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 13500?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 13500?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 19,6 %: Hämeenlinna-alueen keskivuokra 13,75 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 840 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 12,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 13500?
Jukola (Hämeenlinna) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 219 240 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (78 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 13500?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 13500 Jukola on?
Alueella asuu 11 770 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 482 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on vähentynyt 1 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.