Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Käikälä 13300

Hämeenlinna · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 924
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+7,9 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
29
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,3 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
2 669
asukasta (2024)
Käikälä, postinumero 13300, Hämeenlinna: asuntojen keskineliöhinta 1 924 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: käikälä on kaupungin 8 alueesta 3. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 13300 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 924 29 +7,9 % 164 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 5001 7001 9002 150Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 5001 7001 9002 150Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 13300 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 98 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0481216 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot12Q2/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q4/23: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q1/24: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q2/24: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q3/24: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q1/25: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q2/25: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q3/25: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/25: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q1/26*: 4 kauppaa (rivitalot 4)
0481216Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Rivitalot12Q2/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q4/23: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q1/24: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q2/24: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q3/24: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q1/25: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q2/25: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q3/25: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/25: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q1/26*: 4 kauppaa (rivitalot 4)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 13300 on tehty 20 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 194 775 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

80 000145 000210 000275 00020182020202220242026Omakotitalot
80 000145 000210 000275 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 251 000 4
2025 168 542 12
2024 217 250 4
2022 189 814 7
2021 174 556 9
2020 207 063 8
2019 101 791 4
2018 239 000 3
2017 171 091 11
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Hämeenlinna-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
7,3 % 4,9 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta2 669▼ −6,9 % / 10 v
Keski-ikä vuotta39▼ −5 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat31k▲ +19 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista31 %▲ +2 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta96 %▲ +7 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista7 %▼ −31 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²100▲ +27 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
2 6002 7002 9002010201520202024
2 6002 7002 900'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Hämeenlinna

Hämeenlinna – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 13300

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 13300?

Käikälä (Hämeenlinna) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 924 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (29 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 13300?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 924 €/m²) noin 164 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 13300?

Alueen neliöhinta on noussut noin 7,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 13300?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,3 %: Hämeenlinna-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 924 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,9 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 13300?

Käikälä (Hämeenlinna) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 194 775 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (20 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 13300?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 13300 Käikälä on?

Alueella asuu 2 669 ihmistä (2024), keski-ikä on 39 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 31 476 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 31 %. Väkiluku on vähentynyt 7 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä