Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Hyrylä 04300

Tuusula · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 665
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+2,2 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
108
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
5,6 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
13 889
asukasta (2024)
Hyrylä, postinumero 04300, Tuusula: asuntojen keskineliöhinta 2 665 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: hyrylä on lähimmästä 24 alueesta 10. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 04300 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 2 856 7 – 157 000 €
55 m²
Kolmiot+ 2 620 31 +12,6 % 210 000 €
80 m²
Rivitalot 2 666 70 +0,6 % 227 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 8502 3502 8503 400Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Kolmiot+Rivitalot
1 8502 3502 8503 400Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kolmiot+— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kaksiot Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 04300 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 417 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0255075100 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot80Q2/23: 21 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 3)Q3/23: 24 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 1)Q4/23: 33 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 7, kaksiot 6, yksiöt 2)Q1/24: 19 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 4, kaksiot 2, yksiöt 3)Q2/24: 33 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 8, kaksiot 5, yksiöt 3)Q3/24: 28 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 6, kaksiot 4, yksiöt 2)Q4/24: 80 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 21, kaksiot 36, yksiöt 6)Q1/25: 26 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 1, kaksiot 11, yksiöt 3)Q2/25: 48 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 15, kaksiot 11, yksiöt 3)Q3/25: 33 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 5, kaksiot 6, yksiöt 5)Q4/25: 35 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 8, kaksiot 5, yksiöt 3)Q1/26*: 37 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 8, kaksiot 7, yksiöt 7)
0255075100Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot80Q2/23: 21 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 3)Q3/23: 24 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 1)Q4/23: 33 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 7, kaksiot 6, yksiöt 2)Q1/24: 19 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 4, kaksiot 2, yksiöt 3)Q2/24: 33 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 8, kaksiot 5, yksiöt 3)Q3/24: 28 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 6, kaksiot 4, yksiöt 2)Q4/24: 80 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 21, kaksiot 36, yksiöt 6)Q1/25: 26 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 1, kaksiot 11, yksiöt 3)Q2/25: 48 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 15, kaksiot 11, yksiöt 3)Q3/25: 33 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 5, kaksiot 6, yksiöt 5)Q4/25: 35 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 8, kaksiot 5, yksiöt 3)Q1/26*: 37 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 8, kaksiot 7, yksiöt 7)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 04300 on tehty 60 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 357 515 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

280 000330 000380 000430 00020182020202220242026Omakotitalot
280 000330 000380 000430 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 377 000 18
2025 297 000 23
2024 412 312 19
2023 379 615 26
2022 373 422 32
2021 376 919 44
2020 367 968 31
2019 331 778 27
2018 341 275 26
2017 322 334 36
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,24 730 €/kk
55 m²
5,6 % 3,5 %
Kolmiot+ 11,76 940 €/kk
80 m²
5,4 % 3,2 %
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
5,3 % 3,6 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta13 889▲ +35,7 % / 10 v
Keski-ikä vuotta41▼ −3 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat30k▲ +14 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista28 %▼ −1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista48 %▲ +10 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²76▼ −3 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
9 40011 90014 5002010201520202024
9 40011 90014 500'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Tuusula

Tuusula – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 04300

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 04300?

Hyrylä (Tuusula) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 665 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (108 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 856 €/m², kolmiot+ 2 620 €/m², rivitalot 2 666 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 04300?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 856 €/m²) noin 157 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 04300?

Alueen neliöhinta on noussut noin 2,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 04300?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,6 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 856 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,5 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 04300?

Hyrylä (Tuusula) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 357 515 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (60 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 04300?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 04300 Hyrylä on?

Alueella asuu 13 889 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 964 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 28 %. Väkiluku on kasvanut 36 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä